keuken<8%eheimen nuttige tips Het culinaire BELGIE ET BEWAARBOEKJE: Om uw kookkunst 'op te vijzelen' Tip EEN RUBRIEK VOL IDEEEN EN VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN. Een vijzel is een wijde kom waarin met behulp van een stamper kruiden, knoflook, ui of noten tot een fijne pasta gewreven kunnen worden. Ideaal voor ldeine hoeveel- heden die u bijvoorbeeld moeilijk in de keukenmachi- ne kunt verwerken. Door de ruwe binnenkant van de vijzel kunnen de ingredienten niet van hun plaats glijden. De stamper hoort van hetzelfde, harde materiaal te zijn als de vijzel, omdat een zachter materiaal bij veelvuldig gebruik beschadigd zou kun nen worden. Een vijzel wordt vaak gebruikt in de Indo- nesische keuken voor het bereiden van de zogeheten boemboes, mengsels van spe- cerijen die de gerechten hun typische smaak verlenen. Maar ook de ingredienten voor de bekende Italiaanse pesto (basilicumsaus) en de Franse rouille (een pittige saus van Spaanse rode peper, knoflook en witbrood) wor den traditioneel in een vijzel fijngemaakt. Een vijzel is ver- krijgbaar bij warenhuizen, toko's en goed gesorteerde huishoudelijke artikelenzaken (prijs vanaf/ 24,95). Vraagt u zich ook wel eens af of u be- schimmelde kaas nog kunt eten? Of hoe u vlees het beste kunt bewaren? Of hoe het nu zit met salmonella en andere bacterien die voedselvergifti- ging kunnen veroorzaken? In het 'Bewaarboekje' van het Voorlich- tingsbureau voor de Voeding vindt u een antwoord op al deze vragen. In het boekje wordt haarfijn uitgelegd hoe u in de keuken op een hygieni- sche manier te werk gaat, en aan de hand van overzichtelijke tabellen kunt u precies aflezen hoe u de meest voorkomende voedingsmiddelen het Planten waarvan de pot- grond zodanig verdroogd is dat de grond hard en gebarsten is, kunt u redden door ze onder te dompelen in een bak met lauwwarm water. Zodra er geen lucht- bellen meer boven komen heeft de grond genoeg water opgenomen. beste kunt bewaren. U kunt het boekje bestellen door 6,50 (inclu- sief verzendkosten) over te maken op girorekening 43 23 700 ten name van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag, onder ver- melding van 'brochure 147'. Mocht u nog andere vragen op het ge- bied van voeding hebben, dan kunt u op werkdagen van 12.00 tot 16.00 uur de Voedingstelefoon bellen: (070)- 3510810. Onze zuiderburen staan bekend om hun voor- treflfelijke keuken, waarin Franse invloeden dui- delijk merkbaar zijn. U hoeft maar even de grens over om te kunnen genieten van een heer- lijke pate of ham uit de Ardennen. Meer naar de kust toe is de specialiteit een dampende pan mosselen of een uitgebreide visschotel, uiteraard begeleid door echte Vlaamse frieten. Overal in het land houden de Belgen hun oude streekgerechten en plaatselijke lekkernijen in ere, zoals Gentse waterzooi (een gevulde soep met stukken kip), Brusselse wafels met slag- room en Antwerpse 'pralines' in heel veel varie- teiten. En natuurlijk hebben onze buren vele verschillende soorten bier, die ook ver buiten de landsgrenzen bekendheid genieten. Wilt u eens een dagje geen vlees op tafel zetten, dan zijn peulvruchten, aangevuld met een graanprodukt (bijvoorbeeld rijst of volkorenbrood), een goed alternatief. Peulvruchten bevatten veel koolhydraten, eiwitten, ijzer, B-vitamines en voedingsvezels. AllerHande 89

Allerhande | 1994 | | pagina 91