Blanke paddestoelen Champignonborsteltje Paddestoelen bewaren Origineel borrelhapje Shii-take, paddestoel van Japanse oorsprong Paddestoelen niet in het water Gedroogde paddestoelen nons en laten ook minder vocht los bij de bereiding. De smaak doet denken aan de fij- ne smaak van kalfsvlees. De steei is een beetje taai. Deze kunt u daarom het beste wig- vormig wegsnijden. Fijnge- sneden kan de steel verwerkt worden in soepen of sauzen. De hoed kunt u in zijn geheei of in stukjes gebruiken. Oester- zwammen groeien oorspronke- lijk in het wild aan boomstam- men en oude stronken. Sinds 1980 worden ze in Nederland geteeld op stro. Bij AH zijn ze verkrijgbaar in bakjes van 250 gram. In Nederland was de Shii-take tot voor kort een vrij onbeken- de soort en alleen in gedroogde vorm verkrijgbaar. Maar in de japanse en Chinese keuken werd en wordt deze paddestoel veel gebruikt. Tegenwoordig vindt de teelt van de van origi- ne Japanse paddestoel ook in Nederland plaats, op eiken- hout. Shii-takes hebben een uitgesproken, kruidige noot- achtige smaak. Ze zijn vast en sappig. Bij de bereiding laten ze nauwelijks vocht los. De wat taaie steel kunt u het beste fijn- gesneden verwerken. Hoe verser, hoe lekkerder Koop paddestoelen het liefst zo kort mogelijk voor gebruik. En let er bij de aankoop op dat de paddestoelen droog zijn. Hoe verser de paddestoel is, hoe lekkerder hij smaakt. Bewaar paddestoelen in de koelkast afgedekt met plastic- folie om uitdrogen te voor- komen. In een groentelade van de koelkast zijn ze twee tot drie dagen houdbaar. Voor alle paddestoelen geldt: droog schoonmaken. Was pad destoelen niet in water; ze zui- gen veel water op en dat komt de smaak niet ten goede. Veeg ze schoon met een borsteltje, een zacht doekje of met keu- kenpapier. Let bij sommige paddestoelen op dat het steeltje goed schoon is. Bij grotcham- pignons wil het wel voorko- men dat er nog wat mergel aan het steeltje zit. Dit kunt u met behulp van een borsteltje weg- vegen. Paddestoelen kunt u zowel rauw als gebakken, ge- kookt of gesmoord eten. Verhit paddestoelen echter niet langer dan ca. vier tot vijf minuten, anders worden ze taai. In het specialiteitenschap van de grotere AH-winkels zijn diverse soorten gedroogde pad destoelen verkrijgbaar. Van het merk Sabarot kunt u ceps (ge- droogd eekhoorntjesbrood), trompettes des mort (gedroog de hoorn des overvloeds) en gedroogde shii-takes kopen. U kunt deze paddestoelen ver werken als verse paddestoelen. Ze moeten echter eerst een tijdje weken in water of wijn, minimaal 1, maximaal 12 uur. De gebruiksaanwijzing staat op het potje vermeld. Het weekvocht is heel lekker als basis voor een soep of saus. Gedroogde paddestoelen zijn zeer lang houdbaar. Hieronder vindt u de voedingswaarde van champignons en oesterzwammen per 100 gram. Champignons Oesterzwammen Calorieen: 15 Calorieen: 25 Eiwit: 3 g Eiwit: 3,5 g Vitamine B2: 0,3 mg Vitamine B2; 0,3 mg Vitamine C: 5 mg Vitamine C: 5 mg Om verkleuren van gesneden paddestoelen tegen te gaan kunt u ze besprenkelen met citroensap. Overigens kunt u paddestoelen met behulp van een eiersnijder in mooie plakjes snijden. Met behulp van een champignonborsteltje (verkrijg baar bij goed gesorteerde huishoudelijke artikelen- zaken) kunt u champignons makkelijk schoonbor- stelen. Overigens kunt u hiervoor ook een kwastje gebruiken. Bewaar paddestoelen niet vlakbij uien of vruchten met een sterke geur. Paddestoelen kunnen name- lijk gemakkelijk geuren overnemen. Kastanjechampignons Oesterzwammen Shii-takes Als u het steeltje van een middelgrote champignon verwijdert, kunt u het hoedje vullen met bijvoor- beeld een groentesalade, eiersalade, zachte krui- denkaas of pate. AllerHande 47

Allerhande | 1994 | | pagina 49