Hygiene in acht nemen Anders dan kip De eerste kalkoenen kwamen uit India. De importeurs ver- telden dat de vogel een lekker- nij was uit Calicut, ook nu nog een havenplaats in het zuidwesten van India. De Calicutse hen (of haan) werd in de loop der tijd in de taal verbasterd tot kalkoen. In het Engels heette de kal koen eerst 'turkey-bird' (Turkse vogel) en later 'tur key'. Niet omdat de Engelsen dachten dat de vogel uit Turkije kwam, maar omdat hij in Engeland werd verkocht door Turkse kooplui. Inmiddels wordt kalkoen overal ter wereld geeeten. kippevlees. Het bereide kal- koenvlees is net even anders van structuur en minder wit dan dat van kip. Kalkoen is ook een mager produkt. 100 Gram kalkoen bevat ca. 155 Calorieen, 100 gram kip bevat ca. 165 Calorieen (onbereid produkt). namelijk naar Engels voor- beeld, meestal alleen met kerst. In Amerika is het eind november Thanksgiving Day en ook dan wordt er per tradi tie een grote, hele kalkoen gegeten. Doorz'n forse for- maat is het nogal bewerkelijk om zo'n prachtige goudbruin gebraden kalkoen in z'n gehee op tafel te zetten. Gelukkig is er tegenwoordig een grote variatie aan kalkoendelen ver- krijgbaar. Kalkoenfilet a la minute Bakken: ca. 2 minuten per kant Het kalkoenvlees van AH is van hoge kwaliteit, maar net als met kip moet het zo hygie- nisch mogelijk verwerkt wor- den om schadelijke bacterien geen kans te geven. Bewaar kalkoen daarom altijd in de koelkast. Verhit het vlees door en door zodat het helemaal gaar is, ook soorten als kal- koenbiefstuk. Vermijd contact tussen rauw en al bereid voed- sel, ook via de snijplank en het mes. Kalkoen nasilbami vlees (Roerjbakken: ca. 15 minuten Culinair gezien is kalkoen het best te omschrijven als een groot soort kip. De smaak is iets meer uitgesproken dan de zachte, neutrale smaak van Kalkoen wordt vaak in z'n geheel gebraden. Wij eten deze klassieke lekkernij, voor Kalkoenbiefituk Bakken: ca. 6 minuten per kant Kalkoenrollade Bakken of braden: per 500g ca. 30 minuten rondom Grillen: ca. 50 minuten

Allerhande | 1994 | | pagina 24