aha vraag en antwoord Bevat Biogarde karnemelk links- of rechtsdraai- end melk- zuur? Ik drink het liefst Biogarde karnemelk. Bevat dit links- of rechtsdraaiende melkzuur bacterien? DHR. V. D. TEE. Een natuurlijk bestanddeel van melk is melksuiker. Voor de be- reiding van karnemelk en yo ghurt worden melkzuurbacterien toegevoegd. Deze zetten het melksuiker om in melkzuur. Dit gebeurt ook wanneer melk te lang wordt bewaard; de melk wordt zuur. Melkzuurbacterien kunnen links- en rechtsdraaiend melkzuur produceren. Karnemelk en yoghurt bevatten ongeveer evenveel links- als rechtsdraaiend melkzuur. Biogarde yoghurt en Biogarde karnemelk bevatten voorname- lijk rechtsdraaiend melkzuur. Wat is het verschil tussen tartaar en runder- gehakt? Ik vroeg in de winkel wat het verschil is tus sen tartaar en rundergehakt, want het is hoegenaamd het- zelfde van kleur. Volgens een medewerkster is het enige ver schil dat rundergehakt twee keer is gedraaid en tartaar drie keer. Verder zou het precies hetzelfde zijn. Is dit nu echt zo? MEVR. D. TE I]. Zit er alcohol in de kreeft roomsoep van het AH-merk? Op het etiket van de AH Kreeft roomsoep staat dat er in deze soep witte wijn en cognac zit. Moet ik daaruit opmaken dat de soep alcohol bevat? MEVR. R. TEA. Bij het koken tijdens de produktie van de soep ver- dampt de alcohol, want het kookpunt van alcohol ligt lager dan van water. Dit is ook het geval wanneer u zelf soep maakt met bijvoorbeeld witte wijn. Tartaar en rundergehakt, maar ook gehakte biefstuk, lijken uiter- lijk erg op elkaar, maar er is wel degelijk een verschil tussen deze produkten en wel in het toege- stane vetgehalte. Hoeveel vet een produkt maximaal mag bevatten is warenwettelijk vast- gelegd in het Vlees- en Vlees- warenbesluit. Voor tartaar geldt dat het maximaal 10% vet mag bevatten en gehakte biefstuk mag 6% vet bevatten. Voor rundergehakt geldt dat het maximaal 35% vet mag bevat ten, maar AH houdt de norm aan van maximaal 20%. Het vlees dat wordt gebruikt voor tartaar en gehakte biefstuk is dus minder vet dan het vlees waar rundergehakt van wordt gedraaid. Bij de bereiding van deze pro dukten wordt het vlees in de ge- haktmolen door gaatjes geperst. De draaiplaten hebben gaatjes van 3 of 2 mm doorsnede. Voor het maken van tartaar kan, maar dit hoeft niet, de draaiplaat met de 2 mm gaatjes worden ge bruikt, het produkt wordt dan iets fijner van structuur. We ver- moeden dat onze medewerkster dat heeft bedoeld. Wordt er suiker toe gevoegd aan AH Huiswijn wit? Ik drink altijd de huiswijn wit, maar deze leek laatst wel iets zoeter te zijn. In verband met mijn suikerziekte let ik hier goed op. Is er iets veran- derd? Wordt er suiker aan toe gevoegd? MEVR. H. TES. Wij kunnen u verzekeren dat er aan de huiswijn wit geen suiker wordt toegevoegd. Druiven be vatten van nature suiker. Het sui- kergehalte van de druif kan per oogst verschillen. De ene keer bevat de druif van nature wat meer suiker dan de andere keer. Dit is afhankelijk van de weersomstandigheden waar- onder de druiven zijn gerijpt. Waarom adviseert u het deeg voor een hartige taart te laten rusten? Voor het maken van de bodem van een hartige taart adviseert u het deeg eerst te laten rusten alvorens het te bakken. Ik doe dit nooit en heb toch altijd een goed resultaat. Ik vraag me af wat het nut is van het laten rusten van het deeg. MEVR R. TEA. Wanneer u het deeg na het kne- den 15 tot 30 minuten wegzet op een koele plaats, bijvoor beeld in de koelkast, stijft de boter enigszins op waardoor het deeg iets van zijn elasticiteit ver- liest en minder kleverig wordt. Het deeg laat zich hierdoor beter uitrollen tot een deeglap van de gewenste dikte. Wat is het verschil tussen (jp bruine, kidney 0 en Chili bonen? Kunt u me vertel- len wat het verschil is tussen bruine, kidney en Chili bonen? MEVR D. TES. Er is een grote varieteit aan peul- vruchten, zoals sojabonen, brui ne bonen, witte bonen, rode nier- bonen etc. Rode nierbonen komen uit Amerika en zijn het meest bekend onder de Engelse naam (red) kidney beans; red naar hun kleur, die roodbruin is en kidney omdat ze niervormig zijn. De smaak is iets zoeter dan die van bruine bonen en de boon is ook wat steviger. Chili bonen zijn reeds (heet) gekruide bonen; de naam heeft betrekking op de saus en niet op de bonen. In te- genstelling tot bruine bonen wor den kidney bonen bij AH niet in gedroogde vorm verkocht, maar altijd kant-en-klaar in pot of blik. Wilt u iets meer weten over produkten die bij AH verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw AH-winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Met vragen over recepten in AllerHande kunt u te- recht bij de AH Servicelijn (06-0305). Interessante vragen over produkten worden in deze rubriek gepubliceerd. Om redenen van privacy worden hier- bij alleen de initialen van de vraagsteller afgedrukt. Vragen aan de AH Servicelijn die gaan over zaken in en om de winkel en die niet direct te maken hebben met produkten en receptuur, kunt u vinden in de ru briek 'Klanten vragen...' van de AH Klantenkrant. AllerHande 103

Allerhande | 1994 | | pagina 105