Zonder conserveermiddelen Licht en donker volkoren roggebrood AH Donker volkoren roggebrood is samengesteld uit hele volkorengranen: alle bestanddelen van de graankorrel, water en zout zijn erin verwerkt. AH Licht volkoren roggebrood bevat naast roggemeel ook tarwemeel en verder water, zout en zuurdesem (hierdoor wordt het iets luchtiger). Het is lichter van kleur en fijner van structuur dan het donkere volkoren roggebrood. AH Donker volkoren roggebrood wordt bereid uit 100% grofgemalen en gebroken rogge en heeft een iangere baktijd bij een relatief lage temperatuur; daardoor krijgt het zijn kenmerkende aromatische en smeu'ige karakter. Donker volkoren roggebrood is verkrijgbaar in verpakkingen van 250en500gram voor respectievelijk f 0,85 en f 1,25. AH Licht volkoren roggebrood is verpakt per 500 gram voor f 1,55. AH Donker volkoren roggebrood bevat 95 Calorieen per sneetje, AH Licht volkoren roggebrood bevat 90 Calorieen per sneetje. Vroeger ging roggebrood maken als volgt: een bakker kocht rogge van een boer. De rogge werd gemalen en vervolgens ver- mengd met water en zout. Het roggedeeg moest hierna een aantal uren 'broeien' (de rogge had tijd nodig om te weken en zich tot een geheel te mengen) en opstijven. Vervolgens maakte de bakker er in houten vormen een soort reuze-roggebroden van die een gewicht had den van wel drie, vijf of zelfs tien pond. Met behulp van een schieter een houten plank aan een drie meter lange stok) werden ze in een steenoven geplaatst. Roggebrood werd op een bakkers-werkdag als laatste gebakken. Al het witte- en tarwebrood was dan al klaar. Het roggebrood bleef namelijk van's middags tot's morgens de volgende dag in de oven, die langzaam afkoelde van 150 naar 90 °C. Inmiddels is er veel veranderd. Roggebrood wordt nu volkomen geautomatiseerd geproduceerd, maar nog altijd volgens eeuwenoud recepti AH heeft een aantal soorten in het assortiment, waaronder van het eigen merk: licht volkoren en donker volkoren roggebrood. Er zijn aan beide soorten roggebrood geen conserveermiddelen toegevoegd. Daardoor is het brood beperkt houdbaar.

Allerhande | 1994 | | pagina 100