KEUKEN Oosters gekruid Verrassing in een Tip EEN RUBRIEK VOL IDEEEN EN VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN. Voor u een teentje knoflook pelt kunt u met het heft van een mes even stevig op het teentje drukken. Het schilletje komt hierdoor los te zitten en iaat zich makkelijk verwijderen. Een handige manier om gekookte mosselen te eten: neem een lege dubbele schelp en gebruik die als een 'tang' om de andere mosselen uit hun schelp te halen. U kunt een kommetje met water en een schijfje citroen op tafel zetten met daarbij een servet om uw vingers tussendoor te wassen en te Het vereist altijd weer de nodige creati- viteit om een originele kindertraktatie te bedenken. Een ieuke en lekkere kinder- verrassing maakt u als volgt: leg een aan- tal papieren (boerenzakdoek)servetten naast elkaar. Leg op iedere zakdoek wat Smarties, bananenschuimpjes of een andere lekkernij. Knoop de punten van de servetten bij elkaar en steek een sate- stokje door de knoop. Klaar is de 'knap- zak' om uit te delen. Voor het koken van oosterse gerechten hoeft u echt niet een enorme voorraad specerijen aan te schaffen. Met deze basiselementen komt u al een heel eind. Djahe of gemberpoeder is de gemalen wortel van de uit West-Indie afkomstige gem- berplant. De smaak is licht zoet en een beetje scherp. Djinten is gemalen komijn- zaad, fris van smaak en in veel gerechten te gebruiken. Laos, ook een gemalen wortel, lijkt op gember, maar is nog iets scherper van smaak. Ketoembar of koriander is vrij zoet en wordt vaak met djin ten gecombineerd. Kurkuma of koenjit, ook wel geelwortel genoemd, is een licht bitter smakende specerij die als gele kleurstof gebruikt wordt in bijvoorbeeld rijstge- rechten. Kurkuma vormt een bestanddeel van kerriepoeder. Bovenstaande specerijen zijn bij AH in poedervorm ver- krijgbaar. eheimen Met verse vis kunt u alle kanten op. De meest bekende bereidingswijze is waarschijnlijk bakken. Vrijwel alle vissoorten, groot of klein, zijn hiervoor geschikt. U haait de vis door bloem, paneermeel of melk en bakt hem vervolgens in hete boter of olie bruin en gaar. Kieinere vis- sen en visfilets kunt u ook in de frituurpan bakken. Minder calorie- rijke manieren om vis klaar te maken zijn pocheren (het gaar laten worden van vis in bijvoorbeeld een bouillon die net tegen de kook aan gehouden wordt), stoven in de oven, stomen en grillen. Ook kunt u vis zonder toevoeging van vet in een pakketje van aluminiumfolie ('en papillotte') in de oven gaar laten worden. In sommige gevallen wordt vis zelfs rauw gegeten: bij voorbeeld sushi (verfijnde hapjes met rauwe vis) uit de Japanse keu- ken, Skandinavische gravad lax (gemarineerde zalm) of 'onze eigen' zoute en zure haring.

Allerhande | 1994 | | pagina 85