Om koud en warm te eten: nejoen escabeche of we! konijn in citrusmarinade nwDmo VINOS DE .gsgp J- k-.-a Vina Pardillo: rode wijn In La Mancha wordt al eeu- wenlang wijn gemaakt. Het is de grootste wijnstreek van Europa en toch kennen we de wijnen uit dit gebied nauwe- lijks. Er werd vooral witte wijn gemaakt die men in La Mancha zelf dronk, maar die overwegend voor de brandy- industrie bestemd was. Sinds de jaren tachtig zijn steeds meer producenten in appara tus, roestvrijstalen tanks en koelappatatuur gaan investe- ren. Hierdoor kunnen ze nu frisse, fruitige witte wijnen maken en is ook de kwaliteit van de rode wijn aanzienlijk verbeterd. Het huis Fermin Ayuso heeft inmiddels be- hoorlijk wat ervaring met het produceren van rode wijn. Deze bodega begon in 1947 in ViUarobledo, een stadje in het hart van La Mancha. Zij waren de eersten die met rode wijn op de markt kwamen. Om de wijn op een goede temperamur te laten rijpen, bouwde dit huis een onder- grondse kelder. Ook de Vina Pardillo Reserva, de wijn van deze maand, heeft daar 21/2 jaar gelegen. Daama rijpte hij verder op fles. Het is een ro- mige, tikkeltje 'vette' wijn, licht fruitig en een beetje krui- dig. De vanille-aroma's wijzen erop dat de wijn lange tijd op eikehouten vaten heeft ge legen. De wijn past perfect bij niet te zware wildgerechten, bij iamsvlees, stoofschotels, pates en bij een stukje Manchego, de kaas uit de streek. Vina Pardillo Reserva 1987, La Mancha, f 6,95- Zolang de voorraad strekt. Conejp en escabeche is een gerecht waarbij de konijne- bouten eerst worden gestoofd en daama minstens iin dag in het stoofvocht worden gemari- neerd. In Spanje worden deze gemarineerde bouten bijna altijd op kamertemperatuur gegeten. Heel vaak wordt het gerecht gemaakt om mee te nemen, Bijvoorbeeld tijdens een picknick wordt het, met een stuk brood erbij, opge- geten. Maar warm smaken de bouten ook verrukkelijk, bij voorbeeld met aardappelpu- ree, rode kool en een glas Vina Pardillo. U maakt dit recept voor 4 per- sonen als volgt: wrijf 4 konij- nebouten in met zout en peper. Verhit 2 eedepels olijf- olie en bak hierin het vlees rondom bruin. Pel 3 teentjes knoflook en hak ze fijn. Doe de knoflook, 1 eedepel fijnge- knipte peterselie, 2 theelepels zwarte peperkorrels, 1 kruid- nagel, 2 laurierblaadjes, 2 plakken sinaasappel, 2 plak- ken citroen, Vi vleesbouiUon- tablet, 2 dl Vina Pardillo en 2 dl water bij het vlees. Laat het ongeveer I.I/2 uur op laag vuur stoven totdat het vlees gaar is. Keer de bouten zo af en toe om. Laat het vlees afkoelen en zet het daama minstens 12 uur in de koelkast. Serveer het vlees op kamertemperatuur of warm. Voor een lekkere saus erbij: stoofvocht zeven, ver- warmen met 2 eedepels room, van vuur af 50 gram boter erdoor kloppen. v\-' f VV A;/ - k en, HKSERVA (987 VESA l.A MANCHA Manchego betekent 'uit La Mancha' Een bekend produkt uit La Mancha is de Manchego, een kaas gemaakt van schapemelk die zowel zacht en ffis als een beetje droog en pittig wordt verkocht. Deze kaas is ver- krijgbaar op de kaasbedie- ningsafdeling van de grotere AH-winkels. Behalve op een sandwich wordt Manchego veel als borrelhapje (tapa) ge geten. De kaas wordt kortweg aangeduid met Manchego wat letterlijk 'uit La Mancha' bete kent. Er is ook een gazpacho Manchego: een stoofschotel van wild/kip, wijn, tomaat en kruiden. Het wordt met plat brood gegeten. De pisto Manchego is een pikante groenteschotel waarin pepers worden verwerkt. Don Quijote: de man van La Mancha De Spaanse schrijver Miquel Cervantes maakte La Mancha bekend door er zijn Don Quijote tegen de windmolens te laten vechten. Nog steeds wordt met Don Quijote of Don Quichot een goedaardig iemand aangeduid die tegen beter weten in iets probeert te bestrijden. In en rondom het lieflijke dorp Campo de Criptanastaan nog veel mooie windmolens die een bezoek waard zijn. Hier zou Don Quijote zijn gevechten hebben geleverd. Tinajas fangs de rand van de weg Vroeger werd de wijn in levensgrote amfoorvormige kruiken van aardewerk (tina jas) bewaard. De tinajas wer- den voor een deel ingegraven of kregen een plaats in kelders. Roestvrijstalen tanks hebben de dnajas als opslagplaats voor wijn vervangen, maar nog steeds worden de kruiken gebruikt voor het bewaren van wijngist. Langs de wijngaar- den en vooral ook rondom ViUarobledo liggen veel tinajas in de berm te drogen. AllerHande 55

Allerhande | 1994 | | pagina 57