Zo stoven peertjes mooi rood 'Hele' appeltjes uit de oven Herfst-fruitsalade Decoratieve schil Stoofperen vol smaak Logeeradres Hand- en stoofperen nu bij AH verkrijgbaar Recept voor stoofperen van peren heeft een heel ande- re structuur dan het vrucht- vlees van appels. Van oor- sprong zitten er in peren steencellen. Soms proef je ze nog als heel kleine korreltjes. In de Doyennd du Cornice, de meest bekende en meest sap- pige peer die er is, zijn deze steencellen 'weggeselecteerd' in de kweek, waardoor ze nau- welijks nog aanwezig zijn. De rijpheid van een handpeer kunt u testen door naast het steeltje het vruchtvlees iets in te drukken. Geeft het vrucht vlees mee, dan is de peer rijp. Is de peer nog hard, laat hem dan nog een paar dagen na- rijpen op de fruitschaal. Stoofperen onderscheiden zich van handperen door hun harde vruchtvlees. Ze zijn minder geschikt om uit de hand te eten. Ze kunnen wel gestoofd worden. Het vrucht vlees wordt lekker zacht, zoet en rood van kleur. Stoofperen werden tot in de vorige eeuw in de grote steden van Europa op straat verkocht. Ter plekke werden de peren gestoofd en gebakken. De perenvrouwtjes die hun dagvoorraad niet ver- kochten leden verlies. Ze bleven 'met de gebakken peren zitten'. Appels en peren worden na de pluk bewaard in koelruimtes, beschermd tegen warmte, vocht en tocht. De omstan- digheden in de koelruimte zijn ideaal, waardoor het fruit zijn kwaliteit niet verliest. Daarom zijn er de hele winter en tot ver in het voorjaar prima Hollandse appels en peren verkrijgbaar. Doyenne du Cornice (handpeer) Verkrijgbaar: van begin okto- ber tot eind februari Vorm: grote peer, breed en onregelmatig van vorm Kleur: geelbruin met soms een zwakke bios Vruchtvlees: zeer sappig Smaak: zoet. Saint Remy (stoofpeer) Verkrijgbaar: van begin Sep tember tot eind april Vorm: grote, brede peer Kleur: eerst groen, later geel verkleurend Vruchtvlees (na het stoven): fijn, zacht Smaak (na het stoven): zacht- zoet, iets kruidig. Het basisrecept voor rode stoofperen! Schil 1 kilo stoof peren. Snijd ze in vieren en verwijder het klokhuis. Breng de perenpartjes met 3 dl water, een stukje pijpkaneel en 2 eedepels suiker aan de kook. Laat de perenpartjes ca. 3 k 4 uur stoven tot ze zacht en rood zijn. Haal de perenpart jes (met een schuimspaan) voorzichtig uit de pan en doe ze over in een schaal. Bind het stoofvocht met 1 eedepel aardappelmeel. Schenk het vocht over de perenpartjes. Serveer ze warm of koud. Jonagold Goudreinette Stoofperen Een scheutje rode wijn of bessesap bij het stoofvocht geeft stoofperen een dieprode kleur en een extra lekker smaakje. Gebruik per kilo te stoven peren 2 dl water en 1 dl rode wijn of bessesap. Warme appels uit de oven vallen nooit uit elkaar, als u van tevoren de appels spiraalsgewijs schilt. 'Vergeet' dan telkens een stukje schil. De spiraalvor- mige schil die zo om de appel blijft zitten, houdt de warme appel ook in de oven bij elkaar. Als basis voor de fruitsalade van dit seizoen zijn kleine partjes geschilde appel en peer heel geschikt. Besprenkel ze direct met citroensap om verkleuren te voorkomen. Voeg er eens wat partjes mandarijn en witte en blauwe druiven aan toe. Schenk op het laatst wat koele appelcider over de herfst-fruitsalade. Partjes met schil van verschillende soorten appels dakpansgewijs gerangschikt, dat levert een kleurig palet op. Spoel ze van tevoren goed af onder stromend water. Garneer er bij- voorbeeld een kant-en-klare rijs- tevlaai mee of yoghurt met muesli. AllerHande 41

Allerhande | 1994 | | pagina 43