Zo Houdt U het Glas Vast A. Zo Redt U een Fles Wijn met Gebroicen Kuric Hoe Lang U een Wijn Kunt Bewaren Zo Proeft U Wijn Bewaar Glazen Niet op Hun Kop Bewaar Wijn Altijd Liggend V :s<\y. 5 Pak een wijnglas niet vast bij de kelk. Het glas wordt dan smoezelig, de wijn is niet goed te zien en eventuele geurtjes aan uw vingers gaan aan het glas zitten. Vastpakken bij de steel of eventueel de voet is beter. Draai de spiraal in de kurk, hie'rbij komen aan beide zijden de hefbomen omhoog, Druk, als de spiraal helerr^al in de kurk zit, beide hefbomen naar beneden. Hierdoor komt de kurk omhoog. Prijs 6,95 (Albert Heijn). Probeer eerst het nog in de fles zittende stuk kurk er als- nog met de kurketrekker uit te halen. Lukt dit niet, duw het stuk dan voorzichtig in de fles. Maar schenk de glazen dan niet vol boven een tafelklccd, want de leans op morsen is dan groter. Zitten er kleine stukjes kurk in de wijn, dan kunt u met wat handigheid boven de gootsteen de fles met een snelle beweging omlaag trekken: het golfje wijn met de kurk komt er dan uit. 7 Met deze kurkhengel' haal je gemakkelijk een stukje achtergebleven kurk uit de wijnfles. Prijs 9,95 (Betsies Kookwinkel, Utrecht, 030-321933). Sommige mensen denken dat voor alle wijn geldt: hoe ouder, hoe beter. Dat is pertinent niet waar. Voor zeker driekwart van alle wij- nen geldt: liefst binnen een jaar opdrinken (vanaf het moment dat ze in de winkel staan)! A1 die wijnen worden er in de loop der jaren niet beter op. Wilt u serieus wijn langcr bewaren, vraag dan advies aan het winkelpersoneel (of word lid van het 'Genootschap voor de vrienden van de Goede Wijn', zie elders in deze AlierHande Extra). Informatie over de bewaarmogelijkheden staat ook op de schap- sticker, die u in de winkel bij vrijwel alle wijnen aantreft. Een dropstop' om de hals van de wijnfles voorkomt druppels tijdens het uitschenken van de wijn. Prijs 2,50 (Blokker, A'dam,.020-5683558). Laat de wijn even walsen in het glas. Zo worden er verse geurstoffen naar boven gewerkt. Ruik aan de wijn, dat zegt al iets over de smaak. Heel jonge wijnen hebben trouwens weinig geur. Proefvervolgens: laat een slok wijn door uw mondholte rollen, zodat hij langs verschillende smaakpupillen komt. En dan is het verder simpel: u vindt de wijn lekker of niet. 9 10 Veel mensen zetten wijnglazen op hun kop in de kast. Doe dat liever niet, want dan kan er een muffe kastgeur in het glas en dus in de wijn gaan zitten. Zet glazen rechtop en haal er voor gebruik even een schoon doekje doorheen. Een heel simpel regeltje, dat helaas vaak wordt overtre- den. Bewaar flessen wijn nooit rechtop, maar altijd lig gend. Waarom? Alleen dan blijft de kurk vochtig. Dat moet, omdat een droge kurk zuurstof doorlaat en dat bederft de wijn. Met deze handige dopsnijder (Screwpull) snijdt u gemakkelijk de capsule van de wijnfles lq». Prijs 20,95 (Betsies Kookwinkel, Utrecht, 030-321933). AlierHande "Extra 53

Allerhande | 1994 | | pagina 53