Zacht en Vol van Smaak: Spaanse Leest u 'reserva' op het etiket, dan kunt u ervan op aan dat de wijn minstens drie jaar gerijpt heeft en al lelcker op dronk is. En dat ellce reserva, afhankelijk van het gebied waar hij vandaan komt, net even anders smaakt. Dat kunt u deze maand proeven. Reserva's Minstens dri e jaar gerijpt V er voor onze jaartelling werd er in Spanje al wijn gemaakt. In vergelijking met andere wijnproducerende landen heeft het de grootste wijngaardoppervlakte en de meeste druivestokken. Als je echter kijkt naar de wijnpro- dulctie, dan gaan landen als Italie en Frankrijk, Spanje nog voor. Ondanks de lange geschiede- nis zijn de Spaanse wijnen pas sinds een jaar of twintig interessant. Voor die tijd werd er nauwelijks aandacht aan de kwaliteit besteed. De producenten werkten met verouderde apparatuur en gingen in geen enkel opzicht met hun tijd mee. Vanaf het begin van de jaren zeventig is daar verandering in gekomen. Wijnhuizen (of op z'n Spaans: bodega's) in het sherrygebied, de Rioja en de Penedes investeerden geld, tijd en energie om hun wijnen te verbeteren. Die trend strekte zich over bijna het hele land uit en inmid- dels kan Spanje kwaliteits- wijnen uit totaal verschillen- de strelcen aanbieden. Ook de wijnwetgeving is in de loop der jaren veranderd. Strengere voorschriften, hogere eisen en regelmatige controles zorgen er ook voor dat de kwaliteit beter wordt en blijft. Behalve naar kwali teit worden Spaanse wijnen ook in categorieen ingedeeld. Een daarvan is de 'reserva'. Met deze categorieen wordt aangegeven of, hoe en gedu- rende welke tijd de wijn gerijpt heeft. Voor een reser va geldt dat deze een rijping van minimaal drie jaar ach- ter de rug heeft, waarvan minstens een jaar op vat. Reserva's mogen pas in het vierde jaar na de oogst de bodega verlaten. Alleen rode wijn van een goede oogst is geschikt om een reserva te worden. De wijnmaker beslist welke wijn hij daarvoor gebruikt. Reserva's uit verschillende streken kunnen qua smaak duidelijk verschillen. Een ding hebben de acht reserva's, die AH speciaal voor u in Spanje selecteerde, met elkaar gemeen: ze zijn stuk voor stuk zacht en vol van smaak. En zoals dat in Spanje gebruikelijk is geldt ook voor deze wijnen: ze komen niet in de winkel voordat ze op smaak zijn en dus meteen gedronken kun nen worden. Op de Volgende Bladzijde Stellen We Ze Alle Acht aan U VOOR. RJERV, M A 24 AllerHande Extra

Allerhande | 1994 | | pagina 24