een Sterk Duo Dat wijn en kaas goed bij elkaar smaken is bekend, maar wist u dat ook port heel erg lekker is bij allerlei soorten kaas? Bij elke soort port, en AH heeft er meer dan u denkt, passen weer andere soorten kaas. andere kaas ort is er, zoals gezegd, in verschillende soor- ten. Om te beginnen kunt u kiezen uit rode en witte port, maar in zowel 'rood' als 'wit' zijn er diverse keuzemogelijkheden. We zet- ten ze voor u op een rij: Ruby Port is een rode port met een vrij zoete en fruitige smaak. Om een ruby port te verkrijgen, worden ports van verschillende jaargangen gemengd. Ruby port rijpt korte tijd in vaten en wordt jong gebotteld. Bij deze port kunt u het beste een lcaas- soort geven die niet te sterk van smaak is, maar toch vol- doende 'body' heeft. Enkele voorbeelden: Zaanlander Port Kaas mild, jonge ofjongbelegen Goudse, Kemhem, Brie of Port Salut. Witte Port heeft net als ruby port een zoet-fruitige smaak en bestaat uit een mengsel van witte ports van verschillende jaargangen. Om witte port te verkrijgen worden de schillen van de druiven voor het gisten ver- wijderd. Deze port vormt een goede combinatie met niet al te uitgesproken kaassoorten, zoals verse roomkaas, jonge Edammer, jonge komijne- kaas, rookkaas, Hollandse gatenkaas, roombrie of Castello Bianco. overjarige Goudse, Limburg- se kaas, pittige geitenlcaas zoals Bettine blanc of pittige blauwschimmellcaas zoals Danish Blue of Roquefort. Ten Years Old Port is een krachtige, smaakvolle en rijpe port samengesteld uit een mengsel van ports die gemiddeld tien jaar oud zijn. Een pittig belegen boeren- kaas smaakt er goed bij, maar ook een rijpe Camem- bert of bijvoorbeeld wat blok- jes Feta. Tawny Port is een wat rijpe- re portsoort met een minder zoete smaak dan ruby port. Het is, net als ruby port, een mengwijn. Je proeft in tawny port als het ware het hout van de vaten waarin deze port enkele jaren heeft door- gebracht. De kaas bij deze port mag sterker van smaak zijn. Bijvoorbeeld Zaan lander extra pittig, belegen Goudse, belegen Leidse, Friese nagelkaas, Pardano, Hollandse geitenkaas (bij voorbeeld met aardappel- schil of met goudsbloem), zachte geitenkaas of een romige blauwschimmelkaas, zoals Magor, Gorgonzola of Castello Blue. Late Bottled Vintage Port is een krachtige, frui tige port die wordt gemaakt van de druiven van den oogst. De port rijpt extra lang in houten vaten en ont- wiklcelt zo een voile, krach tige smaak. Bij deze kwali- teitsport past een pittige kaas, bijvoorbeeld Zaanlan der extra pikant, oude of 18 AllerHande Extra

Allerhande | 1994 | | pagina 18