In Zuid-Afrika Heet een Chateau 'Estdte Van de Franse chateaux komen vrijwel uit- sluitend goede kwaliteitswijnen. Datzelfde geldt voor de Zuidafrikaanse estatewijnen. Want in feite is een estate hetzelfde als een chateau. Bij Albert Heijn kunt u nu kiezen uit twee van deze estate wijnen plus drie andere kwaliteitswijnen. ontdekkingsreis door Zuid-Afrika m te weten wat een estate is, moet je eerst weten wat een chateau is. Letteriijk uit het Frans vertaald betekent het: kasteel. Maar het gaat zowel om echte kastelen als om landgoederen en zelfs niet eens zo grote boerderijen. Op het etiket van een chateau, en dus ook van een Zuidafrikaanse estate, staat altijd vermeld van welk chateau de wijn afkom- stig is. Aan estatewijnen wordt extra veel aandacht besteed en de kwaliteit moet altijd hoog zijn, omdat de naam en faam van een estate in het geding zijn bij een jaar met een mindere wijn. Het kan wel eens gebeu- ren dat er een slecht jaar is voor de druiven. In dat geval zullen er op de estates geen wijnen worden gebotteld als estatewijn. Ze worden dan vaak nog wel onder een andere naam verkocht. Maar staat er op dat het om een estatewijn gaat, dan is de kwaliteit ver- zekerd. Twee Echte Estatewijnen Fairview is de naam van zo'n 'estate', dat op een goed half- uur rijden van Kaapstad ligt. De geschiedenis van dit wijn- huis gaat terug tot 1693, toen de Nederlandse gouverneur Simon van der Stel landbouw- rechten verleende. De huidige eigenaars zijn vader en zoon Cyril en Charles Back. Sinds 1974 worden alle wijnen op het bedrijf zelf gebotteld. Van dit 'estate' is nu bij AH een wijn verkrijgbaar. De Fairview Chenin Blanc uit 1994, 7,95 per 0,75 liter. Dit is een frisse, fruitige witte wijn die het best tot z'n recht komt als je hem 'jong' drinkt. De andere estatewijn bij Albert Heijn is de Danie de Wet Chardonnay uit 1994, 8,95 per 0,75 liter. Een heel mooie Chardonnay, die qua smaak sterk doet denken aan de gerenommeerde Franse Chardonnays. Niet zo vreemd, want deze wijn rijpt enige tijd op vaten van Frans eikehout. Bijzonder is de delicate nasmaak van citrus. Kwaliteitswijnen van de Welmoed Winery Drie andere kwaliteitswijnen uit Zuid-Afrika en nu bij AH verkrijgbaar, zijn afkomstig van de Welmoed Winery. Een Welmoed Carbernet Sauvignon uit 1992, literfles 7,95. De Welmoed Winery heeft een grote naam en doet die met deze wijn zeker eer aan. Het is een krachtige wijn, waaraan het eikehout van de vaten heel licht te proeven is. Een tweede wijn is de Welmoed Pinotage Merlot uit 1993. Literfles 7,95. Ook een heerlijke rode wijn, die veel toepassingen kent. De derde wijn is de witte Welmoed Sauvignon Blanc uit 1994, literfles 6,95. Deze wijn is smaakvol, maar niet te fruitig. Past goed bij wat pittiger gerechten van vis, licht vlees of schaal- dieren. De Welmoed Winery ligt in de streek Stellenbosch, het centrum van de Zuidafrikaan se wijnbouw. Er liggen forse bergketens tot 1520 meter hoog. In Stellenbosch staat de enige universiteit met een leer- stoel voor wijnbouw en wijn- kunde. De granieten bodem is zeer geschikt voor rode wijn. Het klimaat is er ideaal: het wordt er nooit kouder dan 10 °C. De winters zijn er zacht en de zomers droog. In feite komen hier de mooiste Zuidafrikaan se wijnen vandaan. Die van de Welmoed Winery zijn er uit- stekende voorbeelden van. Op zondag 2 februari 1659 schreef Jan van Riebeeck dit: Heeden is, Gode loff, vande Caepse muscadel ende andere witte druyven d'eerste mael wijn geperst'. Meer dan drie eeuwen later kunt u bij AH zelf gaan kijken wat er na die allereerste oogst allemaal is bereikt met de wijn in Zuid- Afrika... 12 AllerHande Extra

Allerhande | 1994 | | pagina 12