A* Vorigjaar meldden we het ah Albert Heijn wil een voortrekker blijven op het gebied van milieubewuste ofwel gecontroleerde teelt. Dit is de stand van zaken. AH in het buitenland Niet a I leen in Nederland, maar ook in het buitenland laat AH met zorg voor het milieu telen. Want veel van de pro - dukten die bij AH verkrijgbaar zijn, komen op bepaalde tijden van het jaar uit het buitenland, vooral uit Spanje en Italie. AH wil de klanten het gehele jaar door een grote verscheidenheid aan verse aardappel-, groente- en fruit- soorten aanbieden. Uit Spanje komen in de winter onder andere sinaasappels, broccoli, meloenen en tomaten. De milieuproblematiek ligt er natuurlijk weer anders dan in Nederland. De Spanjaarden kampen bijvoorbeeld met een groot probleem: water. Het is er schaars. En water is een van de belangrijkste voedingsbronnen voor de groei van produkten. In vroeger jaren werden de velden vanuit bek- kens via kanaaltjes onder water gezet en daar werd veel water door verspild. Sinds enige jaren wordt er gebruik gemaakt van een in Israel voor de woestijn ontwikkeld irrigatiesysteem. De watertoevoer vindt daarbij plaats via een buizenstelsel met een druppelsysteem direct op of bij de planten. Dit systeem treedt alleen dan in werking wanneer het echt nodig is. Dat is dus een stuk effi- cienter en beter voor het milieu, omdat er op deze manier spaarzaam met water wordt omgegaan. Ook in Italie werkt men hard aan verbeteringen om de produkten, die uiteindelijk bij AH in de winkel liggen, zo te telen dat het milieu minder belast wordt. Resultaten van gecontroleerde teelt Om u wat voorbeelden te geven: in 1992 werd 26% van de Nederlandse bloemkool 'geregistreerd', ofwel gecon- troleerd geteeld. In 1994 is dit vermeerderd tot 68%, een fikse verhoging! Tevens werd de gecontroleerde teelt van winterpeen ver- hoogd van 67% (1992) naar 94% (1994). Dat zijn cijfers die er niet om liegen. De toekomst van gecontroleerde teelt bij AH Albert Heijn streeft ernaar in 1995 alle telers en leveran- ciers van AH te laten werken volgens de milieunormen. Deze normen zijn zo veel mogelijk afgeleid van de doel- stellingen van het milieubeleid van de rijksoverheid voor het jaar 2000. Tot slot: gecontroleerde teelt is een belangrijk gegeven. Echter, de kwaliteit, de versheid, de smaak en de prijs van de produkten mogen we nooit uit het oog verliezen. En die blijven behouden met gecontroleerde teelt. Dus goed voor het milieu, goed voor ons. Dat is zo zeker als wat.

Allerhande | 1994 | | pagina 99