aha vraag en antwoord 1 Wat is het calci- umgehalte van voile yoghurt? Ik ben een echte yo- ghurteter. Op de ver- pakking van voile yoghurt wordt geen calcium vermeld. Ik dacht dat alle zuivelproduk- ten calcium bevatten. Kunt u mij zeggen hoeveel calcium er in yoghurt zit? DHR. G. TEZ. Alle zuivelprodukten, ongeacht van welk merk, bevatten cal cium. Als gemiddelde hoeveel- heid kunt u 125 mg per 100 ml produkt aanhouden. Deze hoe- veelheden gelden voor magere, halfvolle en voile melk en yog hurt, maar ook voor via, kwark en karnemelk. Kan sap, gemaakt van verse druiven, worden ingevroren? 4 Ik heb van verse druiven druivesap gemaakt. Nu heb ik maar een gedeelte nodig voor direct gebruik. Kan ik het restant invriezen en hoe lang is het dan nog houdbaar? MEVR. H. TE H. Sap gemaakt van verse druiven is zeker geschikt om in te vriezen. U kunt het ingevroren druivesap circa acht tot twaalf maanden bewaren. DHR. R. TED. Ruwe honing kan op verschillen- de manieren uit de honingraten verwijderd worden. Al naar gelang de winning onderschei- den we vier verschillende soor- ten honing, te weten: raathoning, lekhoning, slingerhoning en pers- honing. Bij raathoning bevinden zich nog door de bijen gebouw- de wasraten. Bij lekhoning, ook wel loop- of zinkhoning ge- noemd, laat de imker de honing uit de ontzegelde raten vloeien. Slingerhoning wordt verkregen door de honing uit de ontzegelde raten te slingeren door het gebruik van een centrifuge. Bij pershoning wordt als het ware de honing uit de raten geperst; dit gebeurt al dan niet licht verwarmd. De derde methode is tegenwoor- dig de meest gebruikte winnings- methode en kan toegepast wor den met of zonder warmtebehan- deling. Koud geslingerd en koud afgevuld wil dus zeggen dat de honing volgens deze methode is verkregen en dat de honing tij- dens het gehele produktieproces niet is verwarmd. Hoe lang is AH 5 Halvajam na opening nog houdbaar? V Op de AH Halva jam staat dat deze na opening beperkt houdbaar is. Ik vraag me af hoe lang 'beperkt' is. MEVR. G. TEL Bij een gesloten verpakking is het mogelijk een exacte 'ten min- ste houdbaar tot' datum te ver- melden. Dit is echter niet moge lijk bij een geopende pot, want dan spelen ook de hygiene en de manier van bewaren bij de ge- bruiker een rol. Maar als regel kan worden gezegd dat halvajam na opening nog ongeveer veer- tien dagen houdbaar is, mits de jam in de koelkast wordt be- waard. Waarom zijn de Perla koffie- spaarpunten niet geperforeerd? Weliswaar kan een pale Perla koffie nu zonder schaar wor den geopend, maar waarom zijn de spaarpunten niet geper foreerd? Nu heb je evengoed nog een schaar nodig. MEVR. S. TE V. We zijn het met u eens dat het een hele verbetering zou zijn als de punten rondom geperforeerd zouden zijn. Het is echter pro- duktietechnisch niet mogelijk om ditte doen. De zak bestaat uit een strook verpakkingsmateriaal die zeer strak om de binnenzak wordt getrokken. Als we in deze zak een perforatierand aanbren- gen, verzwakt dit de zak en wordt de kans groot dat hij, door de kracht die op het mate- riaal wordt uitgeoefend, al tijdens het verpakken op de perforatie scheurt. Hoe kan het zacht worden van zelfgemaakt tafelzuur voor- komcn worden? In uw maandblad AllerHande stond eens een recept om zelf tafelzuur te maken. Ik heb de aanwijzingen secuur opge- volgd, maar de verwerkte kom- kommers en courgettes zijn zacht geworden. Wat kan hier- van de oorzaak zijn? DHR. B. TEA. In alle inmaakrecepten staat dat de in te maken groenten met een flinke hoeveelheid zout be- strooid moet worden om het vocht uit de groenten zelf te ont- trekken. In dit geval is het echt belangrijk dat er niet zuinig met zout wordt omgegaan, het zout wordt immers op een later tijd- stip weer van de in te maken groenten afgespoeld, Wij ver- moeden dat u onvoldoende zout hebt gebruikt en dat daardoor te veel vocht in de groenten is ach- tergebleven, waardoor de in- maak uiteindelijk niet echt stevig is gebleven. 1 1 JJ 1 Welke vege- I tarische pro- dukten heeft AH in het assortiment? Tegenwoordig eten we vaak vegetarisch. Omdat ik toch wel war meer variatie in de maal- tijd wil brengen, zou ik willen weten welke vegetarische pro- dukten u in het assortiment heeft. Zijn er bijvoorbeeld van de AH Huistraiteur maaltijden zonder vlees? MEVR. TH. TEK. Naast de vegetarische produk- ten van Tivall hebben we op de groenteafdeling blokken tahoe. Van Zonnatura hebben we soja goulash, soja knakkers, soja sate en soja schnitzels. Sinds het voorjaar zijn er twee nieuwe produkten aan het assortiment toegevoegd, namelijk Vivera rijst- burgers en rijststicks. Deze pro dukten vindt u in de diepvries. Ze zijn voorlopig maar in een be perkt aantal winkels verkrijgbaar. In het assortiment van de AH Huistraiteur hebben we welis waar een aantal maaltijden zon der vlees, zoals de Lasagne verde, maar er is wel kaas in ver- werkt, hetgeen voor sommige vegetariers een bezwaar kan zijn. Wilt u iets meer weten over produkten die bij AH verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw AH-winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Met vragen over recepten in AllerHande kunt u terecht bij de AH Servicelijn (06-0305). Interessante vragen over produkten worden in deze rubriek gepu- bliceerd. Om redenen van privacy worden hierbij alleen de initialen van de vraagsteller afgedrukt. Vragen aan de AH Servicelijn die gaan over zaken in en om de winkel en die niet direct te maken hebben met produkten en receptuur, kunt u vinden in de rubriek 'Klanten vragen...' van de AH Klantenkrant. Wat betekent koud geslingerd en koud afgevuld? Op een pot bloemen- honing staat dat de honing koud geslingerd en koud afgevuld is. Wat moet ik hieronder verstaan? AllerHande 81

Allerhande | 1994 | | pagina 83