DE FRANSE K E U K E N Salie Onlangs verschenen KEUKEN eheimen Tip Tip een 'wondermiddel' in de keuken De Fransen zijn smulpapen bij uitstek. Niet voor niets is hun keuken over de hele wereld beroemd! De enorme verscheidenheid aan klassieke gerechten is te danken aan het feit dat iedere streek in Frankrijk zijn eigen culinaire tradities kent. Zo kennen we uit de noordwestelijke kuststreek Breragne de 'crepe dentelle', een flinterdun flensje met een zoete of hartige vulling. Uit de oos- telijke provincie de Elzas komt onder andere de bekende 'choucroute garnie', een schotel van zuurkool met aardappels, worst en verschil- lende soorten vlees. Ook maakt men hier heerlijke ganzelever- pate. In het zuiden van het land kunt u terecht voor misschien wel het beroemdste gerecht uit de Franse keuken: de 'bouillabaisse', een gevulde vissoep. Het culinaire hart van Frankrijk wordt gevormd door de provincie Bourgondie, waar stevige stoofschotels als 'coq au vin' (kip gestoofd in wijn) en 'boeuf la bourguig- nonne' (runderstoofpot) op tafel komen. Op basis van avocado kunt u heerlijke sauzen maken, bijvoor- beeld de Mexicaanse guaca- mole (zie recept op bladzijde 19). Als u de pit van de avocado in de saus legt, treedt er minder snel een bruine verkleuring op; de saus blijft mooi groen. Wilt u vis (bijvoorbeeld forel) in z'n geheel bakken, dan kunt u het beste met een scherp mes aan beide kanten van de vis een paar ondiepe inkepingen in het vel geven. Hierdoor wordt de vis gelijkmatig gaar. Even- tueel kunt u voor het bakken in de inkepingen wat zout wrijven. Titel: Diepvriezen Door: Rosa Cornelissen Uitgeverij: Van Dishoeck Prijs: 12,50; ISBN: 90-269-3273-1 Van een diepvriezer kunt u veel plezier hebben. Midden in de win ter van zomerfruit genieten, altijd een snelklaar maaltijd achter de hand, uw eigen ijsjes maken... Het boekje 'Diepvriezen' vertelt u alles wat u daarvoor weten moet. Er wordt een duidelijke uitleg gegeven van wat diepvriezen precies is, hoe u uw diepvriezer het beste gebruikt en welke verpakkingsmaterialen u Amandelen kunt u van hun bruine vliesje ontdoen door ze enkele minuten in heet water te leggen en ze ver- volgens onder koud stro- mend water at te spoelen. Het vliesje komt hierdoor losser te zitten, zodat u het makkelijk kunt verwijderen. nodig hebt. Verder wordt van de meest voorkomende soorten fruit, groenten, vlees, vis en gebak nauw- keurig de juiste wijze van invriezen, bewaren en ontdooien beschreven. Aan de hand van een overzichtelij- ke diepvrieskalender kunt u per maand precies zien welke produk- ten geschikt zijn om in te vriezen. Ook de behandeling van gekochte diepvriesprodukten komt aan bod. Op de laatste bladzijden treft u bovendien enkele recepten voor het zelf bereiden van ijs aan. Het boek je is verkrijgbaar bij de boekhandel. Salie, oftewel 'Salvia officinalis', komt vooral voor in gebieden met een gematigd klimaat. De naam is afgeleid van het Latijnse 'salvus', hetgeen 'gered' betekent. Van oudsher werd dit kruid dan ook be- schouwd als wondermiddel tegen allerlei kwalen, waaron- der keelpijn. Tijdens het koken komt de uitgesproken, licht bittere smaak van salie het best tot zijn recht als er geen of weinig andere kruiden toegevoegd worden. In de Italiaanse keuken wordt salie veel gebruikt, onder ande re in het bekende gerecht 'saltimbocca' (in rauwe ham gewikkelde stukjes kalfsvlees die in wijn gestoofd zijn). Een andere klassieker is de combinatie van gebakken lever met salie. Ook kunt u salie meekoken met gedroogde peul- vruchten of gebruiken in zelfgemaakte krui- denazijn. Bij AH zijn gedroogde salieblaadjes in potjes van 10 gram verkrijgbaar. AllerHande 71 EEN RUBRIEK VOL IDEEEN EN VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN.

Allerhande | 1994 | | pagina 73