JO* Een greep uit het notenassortiment U I T VERRE LANDEN (U.S.A., China) JP noten soort, noga), gebak (pecanno- tentaart) en in hartige gerech- ten. Schep bijvoorbeeld eens 100 gram grof gehakte noten door het cakebeslag. Of ver- vang bij zandtaartdeeg een kwart van de bloem door fijn- gemalen noten. Gebruik voor zoet gebak ongezouten noten. In hartige taarten kunt u gezouten noten gebruiken, maar voeg dan geen extra zout toe. Met fijngemalen noten kunt u ook een saus binden. Zo wordt in India lamscurry gebonden met gemalen cas- hewnoten en in Italic worden walnoten in sauzen verwerkt. Met zelfgeroosterde noten tovert u een gewone salade om tot een feestsalade. Rooster de noten (hazelnoten, cashewno- ten of pistachenoten) in een droge koekepan al omschep- pend tot ze goudbruin zijn. Hierdoor komt de noten- smaak nog meer naar voren. Strooi de noten op het laatste moment over de salade. Ook een dessert of gebak kunt u garneren met zelfgeroosterde gehakte of geschaafde noten. Amandelen (Califomie, Spanje) Amandelen zijn net als perzi- ken en abrikozen steenvruch- ten. Bij perziken en abrikozen zit rond de pit veel sappig vruchtvlees. Bij amandelen is dit meer een soort dikke schil die openspringt als de vrucht rijp is. Door (machinaal) schudden vallen de vruchten dan uit de bomen. Cashewnoten (India) Cashewnoten komen oor- spronkelijk uit Brazilie, maar groeien nu in de hele tropi- sche wereld. Vooral India is een belangrijke producent. De tropische bomen waaraan de noten groeien worden zo'n 15 meter hoog. De cashewnoten groeien onderaan de cashew- appels. Aan elke appel groeit altijd ddn noot. De noten zijn ongeveer twee weken eerder rijp dan de appels en vallen er dan af. Ze worden in de dop gebrand om de harde schil makkelijk te kunnen kraken. Hazelnoten (Turkije) De beste hazelnoten komen uit Turkije. Ze groeien aan dichtbebladerde bomen. De bloesem bestaat uit kleine, bijna onzichtbare knopjes die uitgroeien tot hazelnoten. Steeds 2 tot 3 dicht bij elkaar aan een takje. Paranoten (Brazilie, Peru) In het Amazonegebied in Zuid-Amerika groeien de 40 tot 60 meter hoge paranoten- bomen. De eigenlijke parano ten zijn zo groot en hard als kokosnoten. In elke noot zit- ten 8 tot 12 zaden, die wij als paranoten in de dop kennen. Als deze dop gekraakt wordt komt er een dikke langwerpi- ge noot van ca. 4 cm te voor- schijn. Paranoten worden vooral verwerkt in noten- melanges. Pecannoten (Noord-Amerika, Israel) Pecannoten zijn verwant aan walnoten. De dop is langwer- pig en gladder dan die van de walnoot. Ook de gcpelde noot is fijner van vorm en smaak dan de walnoot. Pecannoten zijn inheems in het subtropi- sche deel van Noord-Amerika en worden daar in tal van gerechten verwerkt. Vooral de pecannotentaart en pecanno- tenijs zijn heel bekend. In Nederland worden pecan noten voornamelijk in noten- melanges verwerkt. ^jjj^ Pinda's De populairste van alle noten is eigenlijk helemaal geen noot, maar een soort peulvrucht. De bloem bloeit boven de grond, maar nadat deze verwelkt is, buigt de Sten gel naar beneden en boort de vrucht zich in de grond. In de rijpende vruchten ontstaan de zo bekende lichtbruine pinda's. Pistachenoten (Iran, Califomie) Pistachenoten zijn al eeuwen- lang erg populair in het Midden-Oosten. Via de lan- den rond de Middellandse Zee beginnen pistachenoten nu ook ons land steeds popu- lairder te worden. De pista- cheboom lijkt op een aman- delboom. De eigenlijke noten in de dop worden omhuld door een zachte, vlezige schil. Als de noten in omvang toe- nemen, breekt de dop open. Pistachenoten worden meestal in de dop verkocht. U breekt het dopje makkelijk met uw vingers open. Walnoten (India, Frankrijk) Walnoten zijn de bekendste noten. Ook in heel wat Nederlandse tuinen staat zelfs een echte walnotenboom. Zo'n boom kan 10 tot 30 meter hoog worden. De groe- ne noten zijn nauwelijks zicht- baar, want ze hebben dezelfde kleur als de bladeren. Als de noten rijp zijn barst de groene schil open en komt de eigen lijke walnoot te voorschijn. Calorieen Eiwit Vet per 100 g per 100 g per 100 Amandelen 590 19 55 Cashewnoten 625 19 51 Hazelnoten 700 14 69 Paranoten 685 15 67 Pecannoten 705 14 67 Pinda's 630 29 52 Pistachenoten 640 21 52 Walnoten 660 15 63 AllerHande 37

Allerhande | 1994 | | pagina 39