IT VOOR ELKE SMAAK Ruwe bolster, blanke pit Verser kan niet Noten in zakjes langer houdbaar Voedingswaarde Noten in de keuken noten Nog voor er sprake was van enige vorm van landbouw, verzamelden de mensen al noten als voedsel. Ook ten tijde van de Grieken (2000 voor Christus) waren noten geliefd. De Romeinen trak- teerden bij een geboorte of huwelijk op gesuikerde aman- delen. In de middeleeuwen leerden de Europeanen van de Arabieren (Moren) hoe zij noten konden verwerken in allerlei zoete lekkernijen, zoals marsepein en noga en ook in hartige sauzen bij vlees. Noten kenmerken zich door hun harde bolster. Het zijn in feite eenzadige, niet open- springende vruchten in een harde schil. Die schil moet gekraakt worden voordat de noot gegeten kan worden. Alleen direct na de oogst (vanaf eind oktober tot rond de kerst) vindt u bij AH noten in de dop. De rest van het jaar zijn er volop gepelde noten verkrijgbaar. U vindt ze op verschillende plaatsen in de winkel. Verpakt in zakjes bij de zoutjes, bij de bakartikelen en bij de kaasafdeling staat een assortment noten in door- zichtige bakjes. De noten worden centraal gebrand, al dan niet gezouten, en direct luchtdicht verpakt. AH kan hierdoor beter een constante en hoge kwaliteit garanderen. Smaak en vers- heid staan daarbij voorop. De grootte van de noot binnen 66n nootsoort is ook bepalend voor de kwaliteit. Grote noten zijn zeldzamer en daarom ook duurder dan kleinere soortge- noten. Natuurlijk wordt er ook goed op gelet dat de noten gaaf zijn en er zo min raogelijk breuk en gruis in de bakjes zit. Noten in bakjes zijn heel vers, want ze staan vlak na het branden al in de winkel. De bakjes zijn onder het deksel nog met een laagje kunststof bedekt, zodat deze versgebran- de noten nog enkele weken houdbaar zijn. Op de prijs- sticker staat naast het gewicht en de prijs ook de 'ten minste houdbaar tot' datum vermeld. Deze datum geldt natuurlijk voor de gesioten verpakking. Eenmaal open, zijn noten nog enkele dagen tot een week te bewaren in een goed afgeslo- ten trommel. Het assortiment noten biedt voor elk wat wils. Cashew- noten, pistachenoten, walno- ten, grote vliespinda's, smoke house amandeien (gerookte amandelen), diverse notenme- langes en allerlei noten in lek- kere 'jasjes'. In een notenme- lange worden verschillende soorten noten (amandelen, hazelnoten, cashewnoten, pinda's, paranoten) gemengd. Zo zijn er AH Mix (ongezou- ten pinda's en rozijnen), Huismix royaal (ongezouten gemengde noten en rozijnen), Elite haver (ongezouten gemengde noten met rozijnen; hierbij is de variatie van noten groter), Mixed nuts (gezouten gemengde noten) en Pepita notenmelange (ongezouten gemengde noten met pom- poenpitten). Noten in jasjes zijn er zowel zoet als hartig. Voor de hartige variant wor den voornamelijk pinda's gebruikt. Deze worden door een beslag gehaald en dan ge- frituurd. Er is keuze uit bor- relnoten, hot katjang en kat- jang kerrie (katjang is het Indonesische woord voor pinda). Zoete noten in een jasje worden in chocolade gedoopt of door hete karamel gehaald. Er zijn: choco-hazel- noten, choco-pinda's, suiker- pinda's en truffel-amandelen (amandelen omhuld met een dikke chocoladelaag en be- stoven met cacao). Bij de zoutjes vindt u diverse soorten noten zuurstofarm verpakt in stevige zakjes (van AH, Duyvis en Gelria). De inhoud varieert van 100 tot 200 gram. Deze noten zijn zeker enkele maanden houd baar. De 'ten minste houdbaar tot' datum staat op de verpak king vermeld. Er zijn diverse soorten pinda's, amandelen, gerookte amandelen, cashew noten, pistachenoten, katjang pedis (pinda's in een pittig jasje), zoete noten (pinda's in een suikerjasje) en diverse notenmelanges. Bij de bakarti kelen vindt u zakjes met noten (inhoud 45 en 65 gram) die met name bestemd zijn voor gebruik in de keuken: garneer- amandelen, hazelnoten, wal- noten, amandelschaafsel en pindaschaafsel. Deze noten zijn niet gebrand en niet gezouten. Noten zijn bijzonder voed- zaam: ze bestaan voor 50 tot 70% uit vet. Geen wonder dat veel noten (pinda's, walnoten, hazelnoten) gebruikt worden voor het winnen van olie. Een handjevol noten levert al gauw evenveel Calorieen op als een boterham met beleg. Maar naast vet bevatten noten ook veel eiwit, vitamine B en ijzer. Noten passen goed in een vegetarische voeding. En zijn daarbij ook rijk aan voedings- vezel. In ons land zijn noten echt een knabbel bij de borrel. In andere landen worden noten veel in de keuken gebruikt. Met name veel in het Midden-Oosten, India en Amerika. Noten worden er verwerkt in zoete lekkernijen (baklava: een Griekse gebak- AllerHande 35

Allerhande | 1994 | | pagina 37