DE GESCHIEDENIS De Midden- en Zuidamerikaanse keuken is misschien wel het meest populair om zijn tortilla's (ma'ispannekoeken), salsa (een dipsaus op basis van tomaten) en natuurlijk guacamole: een dikke avocadosaus. Albert Heijn heeft nu van het eigen merk knapperige tortillachips en twee verrukkelijke salsa's. AllerHande presenteert er een zelfgemaakte guacamole bij. De keuken van Midden- en Zuid-Amerika is eigenlijk een afspiegeling van het gebied zelf: bruisend, kleurrijk, fanta- sievol en contrastrijk. De vele soorten groenten en vruchten die in dit vruchtbare wereld- deel groeien, worden volop verwerkt en zorgen voor kleur en afwisseling in gerechten. De pitdge smaak van de gerechten wordt verkregen door het gebruik van allerlei kruiden en specerijen, uien, knoflook, citroenen, olijven en niet te vergeten de verschil- lende soorten hete pepers. De Midden- en Zuidamerikaanse keuken is be'invloed door de oorspronkelijke Indiaanse bewoners, maar vooral de Spanjaarden en Portugezen, die dit werelddeel in de 17e eeuw veroverden, hebben hun stempel op de eetcultuur gedrukt. Bij ons hebben de tortilla's (ma'ispannekoeken), chili con carne (bruine bonen- gerecht met gehakt), evenals guacamole en salsa belcend- heid gekregen. Een aantal Mexicaanse pro- dukten is al langere djd bij AH verkrijgbaar. Nieuw in het assortiment is salsa van het eigen merk. Deze Mexicaanse dipsaus op basis van tomaten bevat onder andere ui, knof look, paprika en chilipepers. Voor liefhebbers van pikant is er salsa hot. Salsa mild is de wat minder hete variant. Salsa smaakt heerlijk als dipsaus bij Salsa is ook erg lekker bij de barbecue, bij taco's en ham burgers, op een broodje ge- zond of tussen een tosti. De potjes salsa (260 ml) vindt u bij de sauzen, de zakjes tortil lachips (125 g) bij de zoutjes. GUACAMOLE (avocado-dipsaus, borrelhapje, 6 personen) 1 sjalotje, 1 tomaat, 2 rijpe avocado's, ca. 11/2 eetlepel citroensap, 3 eetlepels zure room, zout, tabasco, keukenmachine de nieuwe tortillachips van het AH-merk. Tortillachips zijn knapperig gefrituurde driehoe- kige stukjes tortilla, lekker bij de borrel of als voorgerecht bij een Mexicaanse maaltijd. AH Tortillachips zijn er in de sma- ken Nacho cheese (kaas) en naturel. 18 AllerHande

Allerhande | 1994 | | pagina 20