Nog een aantalvoorbeelden <fe Er gebeurt Toij AH veel op milieugebied, dat we er een boek mee zouden kunnen vullen. Dat gaat wat ver. Maar een aan tal zaken willen we nog wel even kwijt. Afwasborstel met verwisselbare kop Plantendozen niet vijf maar dertig keer gebruikt Koffiebekertjes bonder oor Suikeriaakjes op bet boofdkantoor Koeling in AH-winkels veel auiniger Albi Aktief afwasmiddel nu met deelbaar navulpak Cbrysanten anders verpakt AH's milieubeleid Waarom een compleet nieuwe afwasborstel kopen als alleen de kop versleten is? AH heeft nu een-afwasborstel met verwisselbare kop. Kop versleten? Nieuwe kop op de steel; de steel gaat gemiddeld vier keer langer mee en hierdoor wordt 30°/o materiaal bespaard. Pakweg 10% van de planten die AH verkoopt, zat altijd in een kartonnen doos die gemiddeld vijf keer werd gebruikt. Die dozen worden momenteel vervangen door groene kunststof bakken, die minimaal dertig keer meegaan. Aan de koffiecounters in de AH-winkels werd koffie ge- schonken in een bekertje met oor. Zo'n oortje weegt 1 gram. Door het weglaten van het oor loopt het kar- tongebruik per jaar met 16.000 kilo terug. Niet alleen in de AH-winkels denkt Albert Heijn aan het milieu, ook op het hoofdkantoor in Zaandam. Daar worden per jaar 800.000 suikerzakjes en 375.000 zakjes koffie- ereamer gebruikt. AH is voor het personeel van rechthoekige zakjes overgestapt op staafzakjes, wat per jaar toeh weer 220 kilo papier scheelt. In de koeling in de winkels is een derde 'luchtgordijn' aangebracht. Dat houdt de koude lucht tegen, die vroeger uit de koeling werd geperst door- dat koude lucht zwaarder is dan warme lucht. Dat scheelt energie. Albi Aktief doet de afwas zuinig, want het is extra gecon- centreerd. Nieuw is de deelbare kartonnen navulverpak- king. De flacon kan steeds opnieuw worden gebruikt. Bij de navulverpakking kan de binnenzak worden losgetrok- ken en in de vuilnisbak gedeponeerd worden. Het karton kan bij het oud papier. Totale besparing in materiaal door gebruik van navulverpakkingen: 35%. Met Albi Multi- reiniger is hetzelfde gedaan; besparing: 63%. In de AH Bloemencentrale, waar chrysanten in boeketten worden verwerkt, arriveren de bloemen niet langer per bos verpakt, maar zo veel mogelijk onverpakt in een veilingdoos. Dat levert een besparing van 72% aan verpakkingsmateriaal op.

Allerhande | 1994 | | pagina 102