Winkels: karton terug- naar de kartonnage Kringloop vafi folie-omverpakkingen Ert dan rest nog het restafval wat Sdheelt dat allemaal? Een paar cijfers ven van afval In de AH-winkels die alle zijn voorzien van kartonver- malers worden de omverpakkingen (bijvoorbeeid de dozen waarin wasmiddelen of chips worden aangeleverd) ver- malen, Dat karton wordt in de winkels geperst en ver- malen tot baaltjes of zakken. De auto's van de distributie- centra, die dagelijks verse produkten leveren aan de AH- winkels, gaan niet langer leeg terug, maar nemen dat ver- werkte karton mee. In de distributiecentra gaat alles in perscontainers die vervolgens door de groothandel wor den opgehaald. In de kartonnagefabrieken wordt er ten- slotte weer karton van gemaakt. In 1994, is de verwachting, produceren de winkels van AH 136 miljoen liter afval. Zeker, dat is veel. Maar het is wel 20% minder dan in 1992. En het gaat beslist nog minder worden. Dat afval wordt elk jaar weer op een betere manier verwerkt. Twee cijfers geven dat onomstotelijk aan. Zo is er al 26 miljoen kilo karton onttrokken aan de afval- stroom. En bovendien nog eens 1 miljoen kilo kunststof folie. Afval zal er altijd blijven. Maar net zoals u thuis steeds meer afval gescheiden inlevert, doet AH zijn uiterste best om ook zo verantwoord mogelijk met z'n afval om te gaan. In 1993 zijn veel resultaten geboekt. Dit jaar gaan we door met zoeken naar oplossingen. Want ook hier zit de vaart er in. Veel omverpakkingen zijn gemaakt van kunststof folie. In de winkels staan al sinds enige tijd comprimeer-apparaten, waarin folie wordt samengeperst in zakken die net als het kartonafval teruggaan naar de distributiecentra. Daar worden ze nog eens gesorteerd, waarna een speciaal bedrijf er zoge- naamd regranulaat van maakt: de grondstof van kunststof AH Draagtassen waarin u uw boodschappen kunt vervoeren. Er blijft dan altijd nog wat restafval over. Niet veel trouwens. Want karton en plastic-zijn er al uitgehaald. Wat overblijft zijn kleine restanten groente-, fruit-, bloemen- en planten- afval. Niet dat AH daar licht over denkt, maar het zijn geen schadelijke stoffen en het gaat om kleine hoeveelheden. Dit afval belandt, net als huisvuil, op de vuilverbranding. Dat kan nog best veranderen. Er is er nog geen eenduidige, lande- lijke regelmg-. fergemeente zijn ersoms flinke verschillen in de manier waarop het afval moet worden aangeboden en afgevoerd.

Allerhande | 1994 | | pagina 101