O R S T J E Onlangs verschenen keuken (^eheimen 'Potdichte' jampot Pannekoeken keren Tip EEN KNAPPERIG EEN RUBRIEK VOL °u'tensport k°okboek Het schrappen van wor- tels gaat een stuk makke- lijker als u dit in een bak met koud water doet. De schilletjes blijven dan niet aan de wortel plakken. Ook kunt u wortels heel goed schillen met een dunschiller. Het is mi de tijd om van aUerlei zomerfruit zelf de heerlijkste jam te maken. Van tevoren kunt u daarvoor gebruikte jampotten sparen. Het meest geschikt zijn potten met een metalen schroef- Honing afmeten in een maat- beker gaat heel makkelijk als u de maatbeker eerst dun invet met een neutrale olie, bijvoorbeeld slaolie. De honing glijdt er dan beter uit. deksel. Voordat u de potten gaat vullen kunt u deze het beste grondig omspoelen met heet water en soda en daarna goed afspoelen. Spreid vervolgens een vochtige theedoek uit op het aanrecht en zet de potten erop. Hiermee voorkomt u dat het glas knapt door de hitte als u de jam erin schept. Vul de potten tot aan de rand, draai het deksel er stevig op en zet de potten omgekeerd neer tot de jam is afgekoeld. Alle lucht kan zo ont- snappen en de jam blijft langer houdbaar. De jam is ongeopend ca. 1 jaar houdbaar. Zonder 'ongelukken 'pannekoeken omdraaien doet u op de volgende manier: wacht tot de pannekoek aan de bovenkant droog is, draai het vuur laag en laat de pannekoek uit de pan op een bordglijden. Leg er een ander bord omgekeerd bovenop, keer de borden samen om en laat de pannekoek terug in de pan glijden. U kunt nu het vuur weer hoger draaien en de pannekoek aan de andere kant bruin bakken. Magere vleessoorten, zoals kalfsschnitzeis, varkensfiledapjes etc., blijven lekker sap- pig en krijgen een knapperig kotstje als u het voor het bakken paneert. Hiervoor haalt u het vlees eerst door wat bloem, vervolgens door los- geklopt ei en tenslotte wentelt u het door paneermeel. Paneermeel kunt u kant-en-klaar kopen of zelf maken door enkele beschuiten in de keuken- machine fijn te malen. Extra lekker wordt het korstje als u het paneermeel vermengt met groene kruiden, paprikapoeder of knoflook. Ook kunt u het paneermeel vervangen door fijngehakte noten of verkrui- melde cornflakes. Overigens is niet alieen vlees geschikt om te paneren Ook vis, kipfilet, een dikke plak kaas of een stukje Camembert worden er heerlijk krokant door. Titel: Buitensport kookboek; recepten en technieken Door: Milja de Zwart Uitgeverij: ANWB; prijs: 19,50 ISBN: 90-18-00299-2 Houdt u ervan om lekker in de buitenlucht een sportieve trek- tocht te maken? Of bent u een hartstochtelijk kampeerder? Dan is het 'Buitensport kookboek' iets voor u. In dit boekje kunt u onder andere lezen wat u als sporter aan voedsel nodig hebt en hoe u uit een lichtgewicht mondvoorraad een menu samen- stelt. Ook leert u hoe u 'de man met de hamer', het beruchte ver- moeidheidsverschijnsel bij spor- ters, op een verstandige manier te lijf gaat. Verder bevat het boekje eenvoudige recepten en nuttige tips waarmee iedere kampkok met slechts weinig middelen een verancwoorde maaltijd tevoorschijn kan tove- ren. Het boekje is verkrijgbaar bij de boekhandel en bij de ANWB-kantoren. Hele bladeren van bijvoorbeeld witte of groene kool kunt u gebruiken om op een origmele manier een salade te serveren. Breng in een pan ruim water met wat zout en citroensap aan de kook. Leg de koolbladeren ca. 1 minuut in het kokende water, spoel ze af onder koud stro- mend water en laat ze goed uitlekken in een vergiet. Verdeel de bladeren over de borden en schep er een salade naar keuze op. IDEEEN EN K VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN. AllerHande 43

Allerhande | 1994 | | pagina 45