KEUKEN Zelf een Kappertjes: eetbare bloemknopjes pAPRIKAPLANTJE KWEKEN Tip EEN RUBRIEK VOL IDEEEN S VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN. f Vlijmscherp mes eheimen Gooi na hec schoonmaken van een paprika de zaadjes niet weg. Die kmy e namelijk ge- bruiken om je eigen paprika- plantje te kweken. Leg de zaadjes in een bakje met aarde (niet te dicht op elkaar), strooi er nog een dun laagje aarde bovenop en geef de zaadjes water. Telkens als de aarde droog aanvoelt giet je er nog een beetje water bij. De zaadjes ontkiemen het beste bij een temperatuur rond de 21 °C. Na ongeveer een week komen de plantjes op. Als ze wat gro- ter zijn (2 a 3 cm) kun je ze in een grotere pot zetten. Als de plantjes ongeveer 15 cm hoog zijn kun je er een rotanstokje of sateprikker naast zetten, zodat ze niet omvallen. Aan elke plant komen meerdere paprika's, die wel wat kleiner zijn dan de paprika's uit de winkel, maar net zo lekker! Om uw keukenmessen zonder kartelrand scherp te houden is een aanzetstaal een onmisbaar hulpmiddel. Het bestaat uit een handgreep en een hardstalen staaf met fijne groeven. U gebruikt een aanzetstaal als volgt: 1. U houdt het aanzetstaal recht omhoog in de ene hand en met uw andere hand zet u het mes er iets schuin tegenaan (onder een hoek van ongeveer 20 graden). 2. U haalt het snijvlak van boven naar bene- den langs het staal. U begint op de plaats waar het heft overgaat in het snijvlak, en u eindigt bij de punt van het mes. 3. U herhaalt deze beweging een paar keer aan de linker- en rechterkant van het mes. Het is aan te raden het aanzetstaal regelma- tig te gebruiken. Is een mes eenmaal bot, dan heeft aanzetten namelijk geen zin meer; het mes zal dan geslepen moeten worden. Een aanzetstaal is verkrijgbaar bij warenhui- zen en goed gesorteerde huishoudelijke arti- kelenzaken. Prijs vanaf/ 14,95. Vindt u ansjovis te zout van smaak, dan kunt u de ansjovis ca. 30 minuten in een kommetje met melk ieggen. De melk onttrekt zout aan de ansjovis, waardoor de smaak minder sterk wordt. Dep de ansjovis droog met keukenpapier en verwerk de vis verder volgens recept. Om er achter te komen of een water- meloen rijp is, kunt u het beste even op de schil kloppen. Een doffe, donkere klank geeft aan dat de vrucht rijp is. Is de klank hoi, dan is de meloen nog niet hele- maal rijp of waar- schijnlijk al uitge- droogd. Oorspronkelijk zijn kap pertjes, de eetbare bloem knopjes van de kapper- struik, afkomstig uit Klein-Azie. Nu zijn ze vooral te vinden in het gebied rond de Middel- landse Zee. De bloem knopjes van de kapper- struik worden gedroogd en daarna ingemaakt in azijn en hebben een uitgesproken, iets bittere smaak. Mits ze goed onder de azijn staan zijn kappertjes circa 66n jaar houd- baar. U kunt kappertjes gebrui ken in salades, sauzen, op pizza of pasta en als garnering van vis- en vleesgerechten. Een eenvoudi- ge, warme kappertjessaus maakt u door 2 eetlepels kappertjes aan 1/4 liter (kant-en-klare) Hollan- daisesaus toe te voegen. Smeu'ige kappertjesboter krijgt u door 1 eetlepel kappertjes samen met wat fijngeknipte bieslook, peper en zout door 100 g zachte boter of margarine te roeren. Lekker bij bijvoorbeeld gebakken biefstuk. AllerHande 41

Allerhande | 1994 | | pagina 43