M Kleine potjes jam Schone jamlepel voorkomt schimmel Bakken met jam Jam met n tic Suikertoevoeging belangrijk voor kwaliteit Foutje? Aardbeien f JAM ¥Ljtfc\c.u$0 m - LEMON JELLY Vijf Bosvruchlcn extra latter Zonnatura rozebottel Calorie'en: 20 Fruitpercentage: 50 Suikerpercentage: 32 Betuwe Extra vijf bosvruchten Calorie'en: 35 Fruitpercentage: 45 Suikerpercentage: 62 Hero Ciassica zwarte kersen Calorie'en: 35 Fruitpercentage: 50 Suikerpercentage: 62 Hero heeft onder de naam 'Royal' drie soorten extra jam met een tic (scheutje drank): kersen-aardbeienjam met rum, bosbessenjam met cassislikeur en abrikozen-sinaasappeljam met amaretto. De hoeveelheid toegevoegde drank bedraagt niet meer dan 5% en zorgt daarmee net voor dat geraffi- neerde smaakje. Bovendien is de alcohol tijdens het koken van de jam verdampt. Dat jam iekkerder wordt door er meer fruit in te verwerken, roept natuurlijk de vraag op waarom dan geen jam De nieuwe 'bijzondere' jams zitten niet in een standaardpot van 450 gram, maar in een klei- ner potje van 265 gram of 340 gram. Handig voor kleine huishoudens, maar ook voor gezin- nen met lekkerbekken die't liefst de keuze heb- ben uit meer soorten jam. Alle jamsoorten die eenmaal geopend zijn moeten in de koelkast bewaard worden. Om de leans op schimmelvorming te verkleinen kunt u de jam met een schone jamlepel uit de pot scheppen. gemaakt wordt van 100% fruit. Dergelijke produkten worden wel degelijk gemaakt, maar mogen geen jam heten omdat ze meer fruit bevatten, onder andere de vruchten- spreads van Zonnatura. Suiker speelt echter wel degelijk een belangrijke rol in de kwaliteit van jam. Suiker heeft een con- serverende werking (in een heel zoete omgeving kunnen micro-organismen zich niet ontwikkelen) en suiker zorgt ook voor massa, zodat de jam niet zo lang hoeft te worden ingekookt tot de goede dikte bereikt is. Dit komt de kleur, smaak en ook de structuur van het fruit ten goede en door het toevoegen van suiker komt de smaak van het fruit beter naar voren. Wie het etiket van een pot jam of extra jam goed leest, zal zich verbaast afvragen of hier geen foutje is gemaakt: Bereid met 35 of 50 gram vruchten per 100 gram. Totaalgehalte aan suikers: 60 per 100 gram. Opgeteld komt dit op m&r dan 100 gram per 100 gram. Toch is dit niet fout. Het totaalgehalte aan suikers geeft de hoeveelheid toegevoegde suiker plus de hoeveelheid sui ker in het fruit zelf aan. De hoeveelheid suiker die wordt toegevoegd, hangt namelijk voor een groot deel af van hoe zoet het fruit zelf is. AH Jam aardbeien Calorie'en: 40 Fruitpercentage: 35 Suikerpercentage: 62 'JCnmc Confiture Bonne Maman Quetsches Calorie'en: 40 Fruitpercentage: 50 Suikerpercentage: 60 Chivers lemon jelly marmalade Calorie'en: 40 Fruitpercentage: 20 Suikerpercentage: 67 0® Jam is een heerlijk zoetmiddel in gebak, bijvoor- beeld als vulling voor een taart of kleine flapjes. Een glanzende appeltaart krijgt u als u hem direct uit de oven bestrijkt met abrikozenjam. iTitonfmu ^.ilVERS- MARMALADE AllerHande 39

Allerhande | 1994 | | pagina 41