4 Vruchten L E K K E R NATUURLIJK Jam en extra jam GEMBER jam In de AH-winkel wordt de gewone 'huishoud'jam lang- zaam maar zeker verdrongen door 'extra' jam. En door extra jams die n6g meer bevatten, bijvoorbeeld nog meer fruit, fruit van uitgelezen kwaliteit, een bijzondere smaakcombi- natie of een scheutje drank. Jam is een natuurlijk produkt dat gemaakt wordt van fruit en suiker. Afhankelijk van het soort fruit wordt er alleen pec- tine, een geleermiddel dat van nature in fruit voorkomt, en citroenzuur, een natuurlijk middel dat helpt bij het gele- ren, toegevoegd. Aan gewone jam en extra jam worden geen conserveermiddelen en smaak- stoffen toegevoegd In het Warenwetbesluit Ver- duurzaamde vruchtenproduk- ten is precies vastgelegd waar- aan jam moet voldoen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen 'jam' en 'extra jam'. In jam (huishoudjam of confitu re) wordt per 100 gram jam minimaal 35 gram fruit ver- werkt; in extra jam minimaal 45 gram fruit per 100 gram (uitzonderingen voor zeer sterk smakende fruitsoorten zoals zwarte bessen en passie- vruchten daargelaten). Zowel in jam als in extra jam moet het suikergehalte minimaal 60% bedragen. De naam 'confiture' zaait over het alge- meen meer verwarring dan dat het iets zegt over de kwaliteit van de jam. Het is het Franse woord voor jam en wordt hier vaak vermeld op potjes huis houdjam. Wilt u toch wat zuiniger aan doen met suiker, dan kunt u ook voor 'halva'- of'lightjam' kiezen. Dit is jam gemaakt Hiernaast vindt u een greep uit het assortiment jamsoorten die verkrijgbaar zijn bij AH. De Calorieen zijn berekend per 15 gram, hetgeen overeenkomt met een gemiddelde hoeveelheid beleg van 1 sneetje brood. van 45 i 50% fruit met een suikergehalte van ca. 30%. Halvajam bevat meer water dan gewone jam. Om nu toch tot een jamachtige structuur te komen, wordt extra pectine en citroenzuur toegevoegd. Voor de houdbaarheid wordt een conserveermiddel toegevoegd. Aan extra jam wordt meestal meer fruit toegevoegd dan de voorgeschreven minimale hoe veelheid van 45%. Deze bij zondere jams bevatten meestal zo'n 50% fruit. Voorbeelden hiervan zijn de Classica-lijn van Hero en de jams van Bonne Maman en Belfrutta van Zentis. De Mdlange-lijn van Hero onderscheidt zich door bijzondere smaakcombi- nades zoals frambozen-zwarte kersen, abrikozen-passievrucht en aardbeien-kersen. Ook Chivers heeft onlangs bijzon dere smaken gei'ntroduceerd, onder andere 3 fruits marme- lade, mandarijnenmarmelade en lemon jelly marmelade. Voor 'marmelade' (jam ge maakt van citrusfruit) gelden min of meer dezelfde regels. Er wordt alleen wat minder fruit in verwerkt (20 k 30%), omdat de smaak anders te bit ter wordt. De nieuwe jams 'Privilege' van Materne zoeken het behalve in het hoge fruitgehalte (55%) ook in de uitgelezen kwaliteit van het fruit. Deze jams zijn extra lekker, omdat het fruit dat er in verwerkt wordt uitge- zocht wordt op 'meer smaak'. Verkrijgbaar in vijf verschil- lende smaken: aardbei, fram- boos, abrikoos, kers en bos- vruchten. HINDU SUIKM AH Halvajam kersen Calorieen: 15 Fruitpercentage: 45 Suikerpercentage: 28 Linera 4 vruchten Calorieen: 20 Fruitpercentage: 50 Suikerpercentage: 30 i=RE C M ET CAS5ISLIKEU1 Hero Royal bosbessen met cassislikeur Calorieen: 35 Fruitpercentage: 50 Suikerpercentage: 62 Privilege van Materne frambozen Calorieen: 35 Fruitpercentage: 55 Suikerpercentage: 62 AH Extra jam gember Calorieen: 40 Fruitpercentage: 25 Suikerpercentage: 62

Allerhande | 1994 | | pagina 40