Deze bijzondere recepten laten u op een verrassende manier kennismaken met aardbeien. f I 4. Hoe de aardbei groeit Verfijnde aardbeientruffels, een zomerfrisse aardbeientaart of knapperig en fris gevulde aardbeiencroissants? Tegenwoordig zijn het grootste deei van het jaar verse aardbeien in de AH-winkels verkrijgbaar, maar de zomer blijft de top- tijd voor deze sappige vruchtjes. Van half juni tot half September komen onze aard beien van de 'koude grand', dat wil zeggen dat ze dan niet in een kas of onder plastic, maar in de open lucht geteeld zijn. Verschillende telers in Brabant leveren ons dan aardbeien van het ras 'Elsanta': een zeer smakelijke en mooi rode aardbei. In mei, begin juni en van eind September tot december zijn er ook Hollandse aardbeien, maar dan uit de kas. De rest van het jaar halen we de aardbeien uit warmere landen zoals Spanje, Israel en Italie. De aardbeien die nu geplukt worden zijn acht weken geleden geplant. Deze jonge planten komen uit zogenoemde 'wacht- bedden'. Het zijn stekjes van de moeder- plant die in augustus geplant zijn en in december weer uit de grond worden gehaald. Ze overwinteren dan bij een tem- peratuur van -1 °C in de diepvriescel en worden begin mei opnieuw uitgeplant. De planten worden beschermd tegen rotting door de bedden met stro te bedekken. In acht weken komt de plant eerst tot bloei en daarna vallen de kroonblaadjes er gelei- delijk af en ontwikkelen de bloembodems zich tot aardbeien. Er kan ongeveer drie weken van de aardbeienplant geoogst wor den. Daarna maken de planten plaats voor nieuwe wachtbedplanten.

Allerhande | 1994 | | pagina 34