KEUKEN Sla met vis n-i-e-t aan de dis Deens smikkelbrood f Vruchtgroente niet in de koelkast PASTA AL DENTE EEN RUBRIEK VOL IDEEEN EN «S VOOR ALLE GEMAK IN DE KEUKEN. eheimen eens smorrebrod bestaat uit flinterdunne sneetjes wit, bruin of roggebrood die rij- kelijk zijn belegd met combinades van heerlijke vlees-, vis-, groente- en fruidekkernijen. De sneetjes worden besmeerd met boter of margarine, mosterd, verse roomkaas, mierikswortel of een combinatie van deze ingredienten. Er zijn talloze variaties in beleg mogelijk, bijvoorbeeld gerookte ham met schijfjes appel; gerookte zalm met dille en citroen; haring in een romige saus of rosbief met gefruite uitjes. De sneetjes kunt u in vierkantjes (canapds),driehoekjes of rondjes serveren. Smorrebrod kunt u niet alleen als lunch of borrelhapje serveren, maar ook als buffet- gerecht. Sla is een nitraatrijke groente. Op zich is nitraat geen scha- delijke stof voor ons lichaam als de hoeveelheden binnen be- paalde proporties blijven. Wanneer nitraatrijke groente in combinatie met vis wordt gegeten, bestaat de kans dat uit het nitraat van de groente en het viseiwit een stof wordt gevormd met de naam: nitrosamine. Deze stof zou niet bevordelijk zijn voor de gezondheid. Dit is bij verschillende voedings- onderzoeken aan het licht gekomen. Gelukkig blijven er ge- noeg nitraatarme groente over die goed bij vis passen zoals bospeen, peultjes, prei, courgette, tomaat en asperges. Een lekker voorgerecht en toch heel slank: plakjes aardbei besprenkeld met citroensap in combinatie met plakjes licht gezouten runderrookvlees. 1 Takje verse kruiden in een recept is gelijk aan 1 eetlepel gehakte diepvrieskruiden of 1 theelepel gedroogde kruiden. Tomaat, paprika, komkom- mer, aubergine en courgette behoren tot de groep vrucht groente. Ze groeien van nature in een warm klimaat. Deze groentesoorten houden niet van kou en bederven erg snel als ze worden bewaard in de koelkast, in tegenstelling tot de meeste andere groentesoor ten. Beneden 8 °C verschijnen al snel bruine of zwarte plekjes op de schil en gaat de vrucht groente van binnenuit rotten. Dit euvel wordt lage-tempera- tuurbederf genoemd. Vrucht groente kan dus niet in de koelkast bewaard worden. en Italiaanse uitdrukking voor het beetgaar koken van pasta is 'al dente' aan de tand). I De pasta is dan net gaar, maar heeft nog een stevige kern. Dit kunt u controleren door erin te bijten. Beetgare pasta moet je beter kauwen dan zacht ge- kookte pasta. Volg voor het 'al dente' koken de gebruiks- aanwijzing op de verpakking, maar controleer de pasta en- kele minuten voor de kooktijd om is. Een andere methode is om pasta 2 a 3 minuten te koken en vervolgens afgedekt nog 8 a 10 minuten in het wa ter te laten staan, afhankelijk van de pastadikte. AllerHande 87

Allerhande | 1994 | | pagina 89