Verschillende soorten gelatine Tijdens het afkoelen regelmatig roeren Roer de te binden vloeistof na de toevoeging van het gelatinemengsel regelmatig door. Als de vloeistof lobbig wordt kunt u het overdoen in de vorm en in de koelkast laten opstijven. van een vloeibaar mengsel tot een vastc substantie wor den). Als de temperatuur hoger wordt, laat de gelatine weer vocht los en wordt de te binden substantie weer vloei baar. Bewaar het met gelatine gebonden gerecht daarorn al- tijd tot vlak voor het gebruik in de koelkast. Gelatine is prima te gebrui- ken voor pudding, bavarois en taartvulling, maar ook voor een vis-, vlees- of groen- temousse. Vegetariers kunnen in plaats van gelatine agar agar gebruiken om gerechten te binden. Dit is verkrijgbaar bij reformwinkels. De bind- kracht van agar agar is twee- maal zo groot als die van bladgelatine. In de meeste recepten wordt bladgelatine gebruikt. Op 1 dl vloeistof heeft u 2 gram bladgelatine nodig. Dat is dus 6 blaadjes per 1 2 liter vloei stof. Om een wat zuurdere vloeistof (bijvoorbeeld wijn) te binden heeft u echter 212 gram bladgelatine per dl vloeistof nodig. De blaadjes (zowel witte als rode) moet u voor gebruik ca. 5 minuten in ruim koud water laten weken. De zacht geworden blaadjes worden hierna goed uitgeknepcn en vervolgens al roerend (van het vuur af) toe- gevoegd aan een niet te hete vloeistof (maximaal 90 °C). Als de vloeistof te heet is ont- staat nantelijk een rubber- achtige' smaak. Daarna laat u de vloeistof alkoelen. Om het afkoelen niet te lang te laten duren is het handig om slechts een deel van de vloei stof die gebonden moet wor den met behulp van gelatine te verwarmen. In deze hoe- veelheid lost u dan de ge- weekte en uitgeknepen gelati ne op. Het gelatinemengsel kan dan vervolgens door de rest van de te binden vloeistof geroerd worden. Als de vloei stof lobbig (dik vloeibaar) wordt, doet u deze over in de gewenste vorm of schaal en plaats die in de koelkast. Een gemiddelde pudding heeft 3 a 4 uur nodig om op te stij- ven, een mousse is in ca. 2 uur klaar. Poedergelatine kan zonder te weken meteen in een koude vloeistof opgelost worden. Roer de inhoud van een zakje in ca. 1 dl vloeistof en klop vervolgens het mengsel 2 a 3 minuten tot het lobbig is. Hierna kunt u de andere ingredienten er meteen door- roeren en het gerecht in de koelkast laten opstijven. Een zakje poedergelatine bevat 13 grant en staat gelijk aan de bindingskracht van 3 blaadjes gelatine. Zorg dat de gelatine goed oplost Er mogcn absoluut gcen klontjes of velletjes zichtbaar zijn. Als toch klontjes ont- staan, kunt u het beste de vloeistof voorzichtig verwar men onder voortdurend roe- ren. (Let erop dat het niet gaat koken!) Als de vloeistof warmer is, lost de gelatine weer op en verdwijnen de klontjes. AllerHande 49

Allerhande | 1994 | | pagina 51