m- Lollo biondo ten met een losse krop zijn lollo rosso en lollo.biondo. De bladeren zijn sterk gekruld. Bij lollo rosso is de bovenkant rood van kleur, bij lollo bion do is het lichtgeel. De blade ren van lollo rosso en lollo biondo zijn harder en knappe- riger dan van kropsla. Nog meer varieteiten Rode sla en veldsla worden ook tot de slasoorten gere- kend. Rode sla is eigenlijk geen sla maar een soort lof. Het komt van oorsprong uit Italie. Het zijn kleine kropjes waarvan de kleur varieert van donkerrood tot roomwit met rozerode vlammen. De smaak is vrij bitter en kan daarom het beste worden gecombi- neerd met andere slasoorten. Veldsla is er in twee soorten: kleine, tere lichtgroene blaad- jes en donkere grove blaadjes soms zelfs grijsgroen van kleur. Deze laatste wordt ook wel ezelsoren genoemd. De blaadjes zijn lepelvormig en een salade van frisee, eikeblad- sla of lollo rosso iets exclu- siefs. Frisee lijkt veel op een zeer losse krop andijvie. Het wordt daarom ook wel krulandijvie genoemd. De bladeren zijn sterk ingesneden en krullerig en de smaak van deze sla lijkt veel op die van andijvie, maar is iets bitterder. Deze sla kan op dezelfde manier worden bereid en bewaard als kropsla. Men moet de bladeren echter niet in reepjes snijden, omdat dan van het leuke krullige ef fect niets overblijft. Eikebladsla groeit niet in kropvorm maar los. De ge- krulde, diep ingesneden bla deren lijken op eikebladeren, vandaar ook de naam. De kleur varieert van lichtgroen tot roodbruin. Hoe groter het verschil tussen nacht- en dag- temperatuur is geweest djdens de groei van deze sla, hoe ro- der de bladeren worden. Eike bladsla smaakt iets bitter. Twee andere nieuwe slasoor- Eikebladsla In de koelvitrine van de groenteafdeling bij AH zijn verschillende kant- en-klare gemengde slasoorten, in zakjes van 200 gram, verkrijgbaar. De sla is gewassen en gesneden en onder zeer hygienische omstandigheden verpakt. Samen met lucht wordt de sla in zakjes gedaan om ervoor te zorgen dat ze zolang mogelijk fris en knapperig blijft. De zakjes staan daarom ook iets bol als u ze koopt. Sla kan zo uit het zakje in een schaal op tafel worden gezet, al dan niet vermengd met een dressing Zakje gemengde sla IJsbergsla en rode sla Inhoud200 gram Zakje slamelange Lollo biondo, lollo rosso en frisee Inhoud 100 gram Voor wie van makkelijk houdt: kant-en-klare gemengde sla breid. In de loop der jaren is de slateelt op steeds grotere schaal toegepast en worden er steeds meer slasoorten uit het buitenland gei'mporteerd. Nu is sla het hele jaar door ver krijgbaar. De bekendste en meest gege- ten slasoort blijft nog altijd kropsla. Van oktober tot mei komt deze sla steeds minder uit de Hollandse kassen. Het wordt gei'mpor teerd uit Spanje en komt daar van de voile grond. Deze sla is te her- kennen aan de losse en de frisgroe- ne bladeren. Geduren- de zomermaanden juni tot half oktober) is kropsla van de Hollandse voile grond verkrijgbaar. Deze Veldsla is vaster en heeft donkergroen gekleurde buitenste bladeren, die voor het bereiden meestal worden verwijderd omdat ze soms minder lekker smaken. De populariteit van ijsbergsla is jaren geleden overgewaaid Amerika. Deze sla wordt ook in de winter in Spanje en's zomers in Nederland op grote schaal geteeld. IJsbergsla heeft een grote vaste krop met dicht tegen elkaar aanliggende bladeren die stevig en knappe rig zijn. De smaak van ijsberg sla is iets pittiger dan van kropsla. Veel van de nieuwere slasoor ten zijn een lust voor het oog. Door de kleur en vorm van de bladeren krijgt bijvoorbeeld 44 AllerHande

Allerhande | 1994 | | pagina 46