Snelle oogst Waardevolle vitamines Paprika invriezen vocht dat de planten niet ge- bruiken, zakt door de houtve- zels heen en wordt verzameld in buizen zodat het opnieuw gebruikt kan worden. Net als paprika's groeien korn- kommers op houtvezel, ze worden ook gevoed met het druppel-irrigatiesysteem en er worden biologische bestrij- dingsmethoden gebruikt. Na het plukken krijgen de kom- kommers een jasje van dunne folie met kleine gaatjes. Dit om beschadiging en uitdro- ging (een komkommer be- staat voor ca. 95% uit water) te voorkomen. Warmte en licht Doordat de kassen goed gei'so- leerd zijn, is er niet veel ver- warming nodig. De warmte die gebruikt wordt, wordt ge- deeltelijk gerecycled en wat over is gaat terug naar het energienet. Paprika's hebben daglicht nodig. Om zoveel mogelijk van het zonlicht te kunnen profiteren, worden de planten steeds opgebonden en wordt het teveel aan bladeren er dagelijks met de hand afge- plukt. Dit heeft als bijkomend voordeel dat er voortdurend gecontroleerd wordt of de paprika's al rijp zijn, zodat ze precies op het goede moment geoogst kunnen worden. Biologische bestrijding Om ziekten en plagen te be- strijden gebruikt de tuinder voornamelijk biologische be- strijdingsmethoden. Natuur- lijke vijanden, zoals roofmij- ten en sluipwespen ruimen ongewenst ongedierte op, zodat er nauwelijks chemische middelen aan te pas hoeven te komen. Paprika is een eenjarig gewas. Aan het eind van het oogstjaar worden de planten uit de kas- Het oogsten van de paprika's gebeurt meerdere malen per dag. De paprika's worden met een mes van de plant gesne- den. Tijdens het plukken wor den ze gesorteerd en dan in kratjes gedaan. Via de vijf ian- delijke AH-versdistributie- centra gaan ze direct door naar de AH-winkels. U koopt dus een paprika die gisteren nog aan de plant zat, verser kan bijna niet! De paprika's bij AH komen het grootste deel van het jaar (van half maart t/m oktober) uit Sexbierum. De andere maanden van het jaar worden ze geleverd door telers in Israel en Spanje. Paprika is een populaire groente. Logisch, want hij is lekker, ziet er kleurig uit en kan in veel gerechten gebruikt worden. Een groene paprika heeft een pittige, ffisse smaak. Rode en gele paprika's zijn wat milder en zoeter. Paprika zit tevens boordevol vitamine C. Een rode paprika bevat 150 mg vitamine C per 100 gram en een groene paprika bevat 70 mg vitamine C per 100 gram. Paprika's zijn het hele jaar door verkrijgbaar. Maar u kunt ze ook invriezen. Snijd de schoongemaakte paprika in reepjes of blokjes en vries ze zo in. Paprika hoeft van tevoren niet geblancheerd te worden. In de diepvries is paprika ca. drie maanden houdbaar. sen gehaald en tot compost verwerkt. Die compost wordt weer verkocht aan andere groentetelers zoals onze broccoli- en bloemkooltelers. 20 AllerHande

Allerhande | 1994 | | pagina 22