In het Friese Sexbierum staat een modern glastuinbouwbedrijf. In dit enorme kassencomplex worden speciaal voor Albert Heijn op milieuvriendelijkere wijze paprika's geteeld. snufjes kan er een maximale zorg aan de paprikaplanten besteedt worden en daarbij wordt het milieu zo min mogelijk belast. Computers regelen de temperatuur en luchtvochtigheid in de kassen zeer nauwkeurig en ook de voedsel- en watervoorziening van de planten is computer- gestuurd. Houtvezel als bodem De paprikaplanten wortelen in matten van houtvezel. Houtvezel kan meerdere malen gebruikt worden en hoeft niet, zoals bij aarde, met chemische middelen ontsmet te worden. De planten wor den gevoed met een druppel- irrigatiesysteem: een buizen- stelsel waarbij kleine druppe- laartjes ervoor zorgen dat elke plant de hoeveelheid voedsel krijgt dat het nodig heeft. Het Het kassencomplex in Sex- bierum, waar de paprika's voor AH geteeld worden, staat midden in het open Friese land aan de Waddenzee. Dat heeft voordelen: de lucht is er schoon en het klimaat mild. De planten zijn daardoor min der gevoelig voor ziekten en plagen. Doordat er geen kas sen met andere gewassen omheen staan, is er geen kans dat er plagen 'overwaaien'. Misschien denkt u bij 'moder- ne teeltmethoden' niet zo snel aan milieuvriendelijk. Maar juist door allerlei technische Oe paprikaplanten wortelen op houtvezel. Eerst blooion er w| aan de plant te bloemetjes De groeiende paprika is groen van kleur. De 'volwassen' rode paprika smaakt mild en zoet. AllerHande 19

Allerhande | 1994 | | pagina 21