Warme thermoskannen Picknickplaats voor uw gemak Gemarineerde kipdrumsticks met koriandersaus In thermoskannen houdt u soep makkelijk warm. Als u van tevoren de thermoskan met kokend water omspoelt en de gevulde thermoskan nog eens extra in kranten verpakt, blijft de inhoud nog langer warm. Op sommige plaatsen in ons land zijn volledig ingerichte picknickplaatsen. Misschien minder avontuurlijk, maar wel comfortabel! Dergelijke plekken hebben meestal allerlei extra voorzieningen, zoals wasplaatsen, toiletten en picknicktafels. Soms is er ook een roosterplaats om te barbecuen. Ook zijn er voldoende afvalbakken aanwezig om afval in te deponeren. (Zijn er bij uw picknickplaats geen afvalbakken, dan neemt u uw afval uiteraard mee, zodat het niet in de vrije natuur terechtkomt.) De picknickplaatsen zijn altijd makkelijk met de auto bereikbaar. KOUDE KOMKOMMER- YOGHURTSOEP MET DILLE (6 personen) 1/2 kippebouillontablet, 1 komkommer, 1 teentje knoflook, 1 bekertje zure room (125 ml), liter yoghurt, zout, peper, 1/4 zakje verse dille, 1 of 2 thermoskannen inhoud totaal ca. UI2 liter Voorbereiden: In (soep)- pan 1/4 liter water met bouillontablet al roerend aan de kook brengen. Laten afkoelen. Kom kommer schillen, in lengte halveren en zaad- jes verwijderen. Boven kom helften grof raspen. Knoflook pellen en erbo- ven uitpersen. Zure room, yoghurt en bouil lon erdoor roeren. Op smaak brengen met zout en peper. In kopje dille fijnknippen en door soep roeren. In koelkast soep afgedekt in ca. 2 uur door en door koud laten worden. Bereiden: Soep in ther- moskan(nen) schenken en rechtop vervoeren. Ter plekke in zes kom- men schenken. Voorbereiden: ca. 15 minuten (en ca. 2 uur wachttijd) Bereiden: ca. 5 minuten Prijsp.p.: ca. f 1,00 Bevat pei eenpersoonsportie: 120 Calorieen vet8g- eiwit5g- koolhydraten 6 g i

Allerhande | 1994 | | pagina 63