Proeven van koel schuimend bier Witbier Gueuze- en vruchtenbier Amberkleurig bier Kylian, een nieuw speciaalbier 's Avonds op uw terras, in de tuin of op uw balkon lekker genieten van een koel pilsje? Dat kan. Maar behalve het vertrouwde pilsje is er een uitgebreid assortiment bijzonde- re biersoorten verkrijgbaar bij Albert Heijn. gueuzes waar vruchten aan toegevoegd zijn. Ze zijn er in verschiUende smaken. De basis van gueuzebier is Lambiek. Dat bestaat uit eenderde deel tarwemout en twee- derde deel gerstemout. Op het hoogste punt van de brouwerij wordt het bier na het brouwen afgekoeld: daar 'vangt' het de meeste gisten en micro-organismen. De oorspronkelijke gueuze- bieren zijn nogal zuur van smaak, omdat tij- dens de vergisting melk- zuur ontstaat. Tegen- woordig worden deze bieren 'aangezoet' om de smaak aantrekkelijker te maken voor een groot publiek. De kleur is lichtbruin en het alco- holpercentage ligt rond de 5%. AH heeft keus uit de merken St. Louis en Belle-Vue beide soorten in verschiUende smaken. Witbier is een blond bovengistend bier (een 'gewoon' pilsje is ondergistend) en bevat circa 35% tarwe en kruiden, zoals koriander. Het alcoholper- centage is 5%. Doordat witbier niet wordt gefilterd, blijven er in het bier eiwit- en gistvlokjes achter, die het bier een wat troebel aanzien geven. De smaak van witbier is fris en het bier bevat extra veel kool- zuur. Bij AH zijn onder andere de volgende soorten witbier verkrijgbaar: Valkenburgs Wit, Dentergems, Hoegaarden, Wieckse Witte en Witte Raaf Gueuze- en vruchtenbie- ren zijn spontaan gegiste bieren. Er wordt geen cultuurgist aan toege voegd, maar men ge- bruikt spontaan in de lucht zwevende gisten en micro-organismen. Vruchtenbieren zijn Bier is meer dan een heerlijke dorstlesser. Rond bier is nu ook in Nederland een hele cultuur ontstaan. Het ondergistend bier heeft concurrentie gekregen van enerzijds de alcoholvrije bieren en anderzijds van bovengistend en spontaan gistend bier, zoals witbier, trappistbier, gueuzebier en blond bier. Het onderscheid tussen boven- en ondergistend bier zit, zoals het woord al zegt, in de methode van vergisting. Bij bovengisten- de bieren vindt de vergisting plaats bij 21 tot 23 °C, terwijl dat bij ondergistende bieren (de pilseners) 8 tot 11 °C is. Bij de eerste methode bevindt de gist zich bovenop het brouwsel, bij de 'ondergisters' zakt de gist naar de bodem. Ook amberkleurige bieren worden steeds populairder. Deze bieren zijn bovengis tend, wat de oudste vergis- dngsmethode is. Amber kleurig bier bevat 5% alco hol en is een vrij lichte bier- soort. Probeer in plaats van een pilsje eens een amber kleurige bier, de smaak ligt er niet eens zo ver van af. De kleur varieert van licht bruin tot koper. Bij AH zijn de volgende amberkleurige bieren ver krijgbaar: Palm, De Koninck en Grolsch Amber. Helemaal in Frankrijk brouwt Heineken Kylian. In een uit 1921 daterende brouwerij wordt dit koperrode bier ge- brouwen. De geur van het bovengistende bier is moutig, de smaak is vol en zacht. De koperrode kleur dankt Kylian aan het gebruik van Vienna- mout. Het bier bevat 6,5% alcohol. De fles heeft een op- vallend, modern design. AllerHande Extra 53

Allerhande | 1994 | | pagina 53