EEN KLEINE GROENTE MET VEEL PIT Onder het motto hoe heter, hoe beter' worden momenteel in Amerika de meest uiteenlopende gerechten flink op smaak gebracht met verse pepers en pittige 'peppersauces'. Eten wij er in Nederland ook zo veel van? Familie van de paprika Twee pepers per zakje AllerHande 71 rode peper In Nederland zijn we met het toevoegen van pepers ofwel iomboks (Indische naam voor pepers) aan gerechten altijd heel voorzichtig geweest. Toch zijn ook wij de laatste jaren meer pepers gaan ge- bruiken. En waarom ook niet? Pepers geven gerechten behal- ve behoorlijk wat pit, ook een verfijnd aroma. De Spaanse peper of Chilipeper (tegenwoordig steeds vaker kort- weg 'peper' genoemd) is het pit tige zusje van de paprika. De oorsprong van de Spaanse peper ligt in Zuid-Amerika, maar pe pers worden nu in eigenlijk alle tropische landen zeer frequent gebruikt en ook geteeld. Sinds de ontdekkingsreizen van Columbus is de peper ook in Europa bekend. Er zijn tiental- len soorten, varierend in vorm, maat en kleur. Er zijn dunne pe- pertjes (rawits), die niet groter zijn dan 2 i 3 cm en bolronde pepers, die veel weg hebben van kleine paprika's (Madame Jeanette). De kleur varieert van groen tot helderoranje en diep- rood. Groene pepers zijn nog onrijp. Als de vruchten rijp wor den kleuren ze rood. Het bekendst in ons land zijn de rode langwerpige, puntig toelopende Spaanse pepers van ca. 12 cm lang. Bij AH ligt deze soort, verkrijgbaar per twee stuks in een zakje verpakt, op de groenteafde- ling. Rode pepers zijn het hele jaar door verkrijgbaar. In het voorjaar en de zomer komen de pepers uit de Hollandse kassen. In de winter worden ze aangevoerd uit Israel, Spanje en Indonesie.

Allerhande | 1994 | | pagina 73