Slanke borrelhapjes met tuinkers PITTIG GROEN Tuinkers blijft groeien Gevoelig voor warmte en licht vormd. Twee a drie dagen later lijkt de kas veranderd in een biljartzaal; de tuinkers heeft de tafels een egaal groen oppervlak gegeven. Tijdens die groeiperiode worden de ta fels tweemaal 'uitgewreven'. Dit wil zeggen dat er met vlakke handen over de tuin kers wordt gewreven, waar- door losse plantjes en zaad- huidjes naar boven komen en eraf gehaald kunnen worden. Als de tuinkers de goede leng- te heeft, wordt het 'bedje' uit z'n 'tafelvakje' gehaald en in speciale kartonnen doosjes gezet. De lengte is goed als de blaadjes tot 2 cm onder het deksel van het doosje reiken. Terwijl de doosjes van de kwekerij naar de winkels wor den vervoerd, groeit de tuin kers door tot aan het dekseltje van het doosje. En tegen die tijd staat dit pittige groen in de winkels. Tuinkers bevat vi- tamine B en C en ijzer. Het bevat ca. 10 Calorieen per 100 gram. Lekker in salades en op brood Tuinkers heeft een pittige smaak die een beetje aan mos- terd doet denken. U knipt de blaadjes met de steeltjes van het bedje en gebruikt het me- teen; het hoeft niet gewassen te worden. Groene salades, kool- salades en ook salades van to- maten of aardappels worden lekker pittig als u er tuinkers doorschept of overheen strooit. Broodje ei, kaas of rosbief krij- gen een fris accent met wat tuinkers. Van fritessaus, mage- re kwark en tuinkers maakt u een verrukkelijk sausje om te serveren bij koud vlees zoals fricandeau of bij gekookte mosselen en gerookte zalm. Tuinkers bestaat voor een groot deel uit water. In de zon verleppen de tere blaadjes bin- nen een mum van tijd. Bewaar tuinkers daarom op een koele, donkere plaats; bijvoorbeeld in de groentelade van de koel- kast. Daar blijft het drie tot vijf dagen goed. Met tuinkers kunt u heel snel pittige, slanke borrelhapjes ma- ken. Bijvoorbeeld door een pluk- je tuinkers in een plakje kaas of rookvlees te rollen. Heel mooi zijn tuinkerstomaatjes. Die maakt u zo: snijd de kapjes van de kerstomaatjes af, hoi ze uit en vul ze met tuinkers. Heerlijk als borrelhapje en ook heel mooi als garnering van salades of schotels met koud vlees.

Allerhande | 1994 | | pagina 53