aha vraag en antwoord Kunnen er ook melksuikers in jam voorkomen? Op de ingredientende- ciaratie van een pot rozenbot- teljam staat vermeld dat er ver- schillende soorten suikers in zitten. Kan dit ook betekenen dat er melksuikers in jam kun nen voorkomen? MEVR. B. TER. Melksuikers komen van nature voor in melk en melkprodukten. Deze worden aangeduid onder de naam lactose. De suikers die in jam kunnen zitten zijn: vruch- tensuiker (fructose), druivesuiker (glucose) en kristalsuiker (sacha- rose). De twee eerstgenoemde soorten komen van nature voor in fruit. De suikerbiet is de leve- rancier van kristalsuiker. Is rauwe ham een i echte rauwe vleeswaren soort? Waarom wordt er gesproken van 'rauwe' ham. Is het dan rauw vlees of misschien gerookt? MEVR. F. TEA. Rauwe ham is geen rauw vlees in die zin dat het vlees onbewerkt zou zijn. Het maken van rauwe ham gebeurt volgens een tradi- tioneel produktieproces dat juist heel bewerkelijk is en veel tijd in beslag neemt. De bewerking van de achterhammen begint op de zouterij. Voor het verkrijgen van onder andere een goede houd- baarheid worden de hammen met de hand met zout ingewre- ven, dat minimaal vijf weken moet intrekken. Tijdens dit pro- ces wordt er tevens vocht aan de ham onttrokken. Om er voor Waarom de naam Graskaas en Grasboter? U hebt in uw assortiment Graskaas en Grasboter. Waarom worden deze produkten aangeduid met 'gras'? dhr. V. TE U. Graskaas en Grasboter worden gemaakt van de melk afkomstig van koeien die na de winterperiode voor het eerst weer in de wei grazen en daarna gemolken worden. Vandaar de naam Graskaas en Grasboter. te zorgen dat er geen witte zout- uitslag ontstaat, gaan de ham- men 'onder de douche' en daar na worden ze een aantal uren gerookt. Het roken gebeurt tegenwoordig in moderne rook- kasten, maar net als vroeger worden de hammen gerookt boven smeulende snippers beu- ke- en eikehout. De gerookte hammen gaan vervolgens naar een rijpingskamer waar de tem- peratuur en vochtigheid perfect geregeld moet zijn voor het bes- te resultaat. Na een verblijf van twee weken in de rijpingskamer kunnen de hammen dan uiteinde- naar de winkel. J Is de AH Lasagne verde geschikt voor vegetariers? Ik ben vegetarier. Ik meen me te herinneren dat er op de ver- pakking van de AH Lasagne verde heeft gestaan dat dit pro- dukt geschikt is voor vegeta riers. Deze informatie zie ik er niet meer opstaan. Kunt u mij zeggen waarom? MEVR. H. TEL. Omdat de Lasagne verde geen vlees bevat, hebben we destijds op de verpakking gezet dat deze maaltijd geschikt is voor vegeta riers. Er is ons echter gebleken dat de kaas die het produkt be vat, is bereid met dierlijk strem- sel. Om deze reden hebben we de claim laten vallen dat dit pro dukt geschikt is voor vegetariers en hebben we de tekst op de ver pakking aangepast. |r Wat is het verschil tussen koffie- room, schenk- room en koffiemelk? Kunt u mij zeggen wat het ver schil is tussen koffieroom, schenkroom en koffiemelk? MEVR. P. TEK. Er is geen verschil tussen koffie room en schenkroom. Schenk room is een eigen naam voor koffieroom van Campina. Het verschil tussen koffieroom en koffiemelk is de bereidingswijze en de vetgehaltes. Koffieroom wordt gemaakt door aan magere melk room toe te voegen. Het wettelijke voorgeschreven vetge- halte van koffieroom moet ten minste 20% bedragen. Koffie melk wordt bereid door het ver- hitten van melk tot deze is inge- dikt. Het water wordt dan aan de melk onttrokken. Dit noemt men evaporeren. Daarna wordt de melk gesteriiiseerd. Koffiemelk wordt in verschillende concentra- ties aangeboden: mager, halfvol en vol. Magere koffiemelk mag hoogstens 1% vet bevatten, half- volle koffiemelk heeft een vetge- halte tussen de 4 en 4,5% en voile koffiemelk moet ten minste 7,5% vet bevatten. Lan ik met des- sertrijst risotto maken? Ik wil risotto maken. Ik heb geen speciale risottorijst van Grand'Italia in huis. Kan ik hiervoor dessertrijst gebruiken? DHR. D. te v. Voor het maken van risotto (Itali- aans gerecht) wordt geadviseerd om een paprijst te gebruiken. Dessertrijst is hetzelfde als paprijst. De korrel is rond en kalkachtig wit met een zachte kleverige kern. Dessertrijst laat zich dus goed gebruiken voor het maken van risotto. Vanaf welke leeftijd mag een hond AH /Top condition pup py diner hebben? Op welke leeftijd kan ik mijn puppy de AH Top condition puppy diner geven, of is dit afhankelijk van het gewicht van de hond? MEVR. W. TEA. Bij een leeftijd van 6 a 8 weken kunt u voor uw puppy overgaan op AH Top condition puppy diner. Bovendien vindt u op de verpakking naast de leeftijden ook de gemiddelde hoeveelhe- den voedsel per dag, die uw puppy, afhankelijk van het ras, nodig heeft. Bij twijfel over de juiste voeding kunt u advies vra- gen aan de dierenarts of fokker. '.-I n Is patentbloem hetzelfde als zelfrijzend bak- meel? Kan ik in plaats van AH Zelf rijzend bakmeel ook patent bloem gebruiken? DHRG. TEH. Zelfrijzend bakmeel is meel waar- aan een bepaald percentage bak- poeder is toegevoegd. Dit bak- poeder zorgt voor het rijzen van het te bakken gebak of gerecht. U kunt zelfrijzend bakmeel vervan- gen door patentbloem, maar dan wel in combinatie met bakpoeder. Wilt u iets meer weten over produkten die bij AH verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw AH-winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Met vragen over recepten in AllerHande kunt u terecht bij de AH Servicelijn (06-0305). Interessante vragen over produkten worden in deze rubriek gepu- bliceerd. Om redenen van privacy worden hierbij alleen de initialen van de vraagsteller afgedrukt. Vragen aan de AH Servicelijn die gaan over zaken in en om de winkel en die niet direct te maken hebben met produkten en receptuur, kunt u vinden in de rubriek 'Klanten vragen...' van de AH Klantenkrant. AllerHande 103

Allerhande | 1994 | | pagina 105