S Voor een bijzonder gerechtje met deze twee produkten, verwijzen we naar bladzijde 94 VIerge extra of extra vergine Basilicum: aromatisch kruid met krachtige geur Op t laatst toevoegen aan gerechten Echte kenners kunnen, net zoals bij wijn, proe- ven waar de olie van- daan komt en soms zelfs aangeven uit welk oogst- jaar hij is. Het Franse 'Huile d'olive vierge extra' (of in het Italiaans: olio d'oliva extra vergine) duidt op de beste kwaliteit olie. Hiervoor worden nog niet overrijpe olijven met de hand geplukt. Onder lichte druk wordt de olie uit de vruchten geperst. De fijnheid van de smaak heeft te maken met het zuurgehalte van de olie; zit er minder dan 1% zuur in, dan mag de olie 'extra' op het etiket vermelden. Als er 'extra' op staat, heeft u met topkwaliteit te maken. In Nederland is vooral olijfolie uit Spanje, Italie en in min- dere mate uit Frankrijk en Griekenland verkrijg- baar. Bewaar olijfolie op een koele, donkere plaats, maar nooit in de koelkast. ]e hoeft de blaadjes maar aan te raken en er even over te wrijven of het zuidelijke aroma van basilicum verspreidt zich. Basilicum is er in veel varieteiten. Bij ons is vooral de fijnbladige, zachtgroene soort be- kend. Basilicum wordt weleens tomatenkruid genoemd, omdat de smaak van dit tuinkruid en die van tomaten per fect bij elkaar passen. Basilicum wordt vooral in sauzen, soepen en salades verwerkt. Het kan't beste op het laat- ste moment aan de ge rechten worden toege- voegd. Door de blaadjes te scheuren komt het aroma vrij en blijft de geur zo veel mogelijk behouden. Gedroogde basilicum smaakt anders dan verse; het sterke aroma is verdwenen en een muntachtige geur is ervoor in de plaats geko- men. Voor het op smaak brengen van soepen, sauzen en stoofschotels is gedroogde basilicum geschikt, maar voor het maken van pistou (zie bladzijde 94) is verse basilicum onmisbaar. AllerHande 93

Allerhande | 1994 | | pagina 95