Losse zalmplakjes OP DE VOLGENDE BLADZIJDEN T O N G S T R E L E N D E GERECHTEN MET ZALM Van eitje tot zalm Volwassen zalm Van kweekbassin naar consument Hoe kom: het dat juist Schotse zalm (ook wel Atlan- tische zalm genoemd, de Latijnse naam is Salmo salar) zo geliefd is bij fijnproevers? Om een antwoord op die vraag te vinden, gingen we in Schodand een kijkje nemen in de kraambassins en kweekwa- teren aan de westkust van Schodand, waar men vier jaar geleden op grote schaal begon met professioneei opgezette zalmkwekerijen om zaim van topkwaliteit te kweken. Inmiddels telt Schodand zo'n 360 zalmkwekerijen (veelal kleine familiebedrijven) en 170 bedrijven die zich bezig houden met het verwerken van de vis. De natuurlijke omstandigheden zijn er opti- maal: snelstromende rivieren in de Schotse Hooglanden zorgen voor helder zoet water (in de eerste levensmaanden van de zalm) en de warme golfstroom van de Atlantische Oceaan zorgt het hele jaar door voor een gelijke tempera- tuur. Het water heeft een con stant zoutgehalte, wat weer nodig is om de omstandighe den te scheppen waaronder de zalm kan uitgroeien tot een volwassen vis van drie a vijf kilo. Zoals bijna alle vissen begint ook de zalm zijn bestaan als eitje. Voordat het eitje een volwassen zalm is, zijn we ruim vier jaar verder. Een vrouwtjeszalm produceert in een kraambed duizenden eitjes, waarvan onder normale omstandigheilen maar een handjevol overleeft. In de zalmkwekerij gaat men echter voorzichtiger te werk. Daar kan men tijdens het hele groeiproces de zalm contro- leren waardoor meer eitjes overleven. Ook in de kwekerij worden de eitjes bevrucht. Daarna gaan ze in Ideine broedbassins. De kwekerijen zijn gelegen nabij een rivier, waardoor ze constant kunnen worden voorzien van schoon zoet water. Daarin ontwikke- len ze zich, in circa een jaar tijd, tot kleine visjes die na achtmaanden circa 15 cm lapg zijn. In dat stadium wor den ze 'smolt' genoemd. In het wild zwemmen deze klei ne zalmpjes dan naar zee. Bij wilde zalm is dat het noorden van de Atlantische Oceaan en de wateren rond Greenland. De geslachtsrijpe zalm keert elk jaar terug naar de rivieren om er kuit te schieten. Ook voor de gekweekte smolt is dan de tijd aangebroken voor een snelle, efficiente ver- huizing van de kleine zoetwa- terbassins, landinwaarts naar de grotere kweekbassins in de beschutte baaien en inham- men aan de Schotse kust, de zogenaamde 'lochs'. Eenmaal in dit ruimere water worden de jonge zalmen weer nauw- lettend in de gaten gehouden en gevoed met de juiste voe- ding. De bassins zijn uitgezet in open water, waardoor de vissen tegen de golfstroom in kunnen zwemmen. Dat is nodig om stevig visvlees met voldoende spiermassa te pro- duceren. Circa vier jaar zijn er voorbij als het kleine zalmeitje is uitgegroeid tot een volwas sen zalm van circa 50 cm lang. Wanneer de zalmen de juiste leeftijd, lengte en vleesdikte hebben bereikt, worden ze op maat onderverdeeld in twee kwaliteitssoorten, 'ordinary' (normaal) of 'superior' (bij- zonder). De vis wordt per par- tij ter plekke schoongemaakt, gekoeld en naar het verwer- kende bedrijf getransporteerd. Bij Fame - het bij AH ver- krijgbare merk - wordt alleen de superior kwaliteit verwerkt. Nogmaals wordt de vis op eventuele afwijkingen en ge- wicht gecontroleerd: twee a drie kilo is de meest gangbare maat. Ook de kleur van de vis moet van een gelijke tint roze zijn. Snelle handen verwijde- ren op de snijafdeling kop en graten, waardoor twee gave zalmhelften overblijven met het vel eraan. De helften wor den voorzien van een zoge naamde 'droge marinade' van rietsuiker, zout en verse krui- den volgens een traditioneel Schots recept. Deze marinade moet zestien zeventien uur intrekken om het visvlees de juiste malsheid te geven. Ver- volgens worden de zalmhelf ten afgespoeld en gedroogd, waarna ze gerookt worden. Bij het rookproces wordt, bij een temperatuur van 27 °C, op gezuiverde eiken- en beuke- krullen gerookt. Ten slotte gaan ze, in dunne plakjes gesneden, vacuiimverpakt in de bekende groengeruite Farne-zakjes en 24 uur later kunt zijn ze bij uw AH-winkel verkrijgbaar. Want die ver- koopt ze als enige in Neder- land. Het verdient aanbeveling om het bewaaradvies op de verpakking van de gerookte zalm te volgen. Neem de zalm ca. 10 minuten voor gebruik uit de koelkast en ver- wijder alvast de verpak king. De plakjes laten dan wat makkelij- ker los. AllerHande 71

Allerhande | 1994 | | pagina 73