■M Mais met mosterd Snelle mosterdsaus Pittige mosterddressing Kruidige mosterdazijn Zaanse mosterd Mosterd en Abraham ranse osterd iMBUBGSE Most boeren maakten hun eigen mosterd en gingen ermee langs de deur of verkochten het op de markt. De mosterd- zaadjes werd fijngemalen met handmolens of gestampt in een vijzel. Later ontstonden er tlit deze huisvlijt kleine fa- briekjes. Een paar handhaaf- den zich en breidden zelfs uit tot grote fabrieken, zoals in Limburg (Gulpener Lim- burgse mosterd) en in de Zaanstreek (Huisman Zaanse mosterd). Mosterd van het merk Mame komt uit Groningen. In de buurt van Lauwersoog ligt een streek die van oudsher De Mame heet. Die naam doet misschien aan Frankrijk den- ken, maar Marne-mosterd is dus typisch Groningse mosterd! Ook het Gelderse stadje Does- burg is beroemd om zijn mos terd. Het oude Hanzestadje aan de IJssel heeft een Mos- terdmuseum (Boekholtstraat 22-26, tel.: 08334-72230), waar het oude ambacht van het boerenmosterdmaken wordt gedemonstreerd. Het museum is dagelijks (behalve zondag) geopend en geeft op aanvraag rondleidingen voor groepen. Op de Zaanse Schans, vlakbij de eerste winkel van Albert Heijn, staat Mosterdmolen De Huisman. Het is een ouder- wetse windmolen waar met moderne apparatuur Zaanse mosterd gemaakt wordt vol- gens een geheim familierecept. Deze pittige grove mosterd is verkrijgbaar bij Albert Heijn. Mosterd is al zo lang populair dat het ook een vaste plaats in het taalgebruik heeft gekregen. Iedereen weet zo langzamer- hand 'waar Abraham de mos terd haalt'. 'Mosterd na de maaltijd' heeft geen zin meer. Te laat! Wat minder bekende uitdrukkingen zijn 'Iemand door de mosterd halen' (iemand iets verwijten) en 'Iemand om mosterd sturen' (iemand een boodschap laten doen om even van hem af te zijn). Goed te bewaren Mosterd is uitstekend houd- baar. Zelfs een aangebroken potje is in de koelkast wel een jaar te bewaren! Het kan zijn dat de mosterd in zo'n lange tijd iets uitdroogt. Maak het weer smeuig door er een paar druppels azijn door te roeren. Kiihne Franse mosterd Mating: fijn. Stnaak: gekruid 13 Calorie'en Mame Franse mosterd Mating: fijn. Smaak: zacht-zuur 15 Calorie'en Marne Groninger mosterd Mating: grof. Smaak: scherp 15 Calorie'en I OSTERD DEECHTE ZAANSE -V: ilMOLLNDF.in tS.MVNZAANST.SOIvv Grey Poupon Dijon mosterd Mating: fijn. Smaak: scherp 21 Calorie'en Gulpener Limburgse mosterd Mating: grof. Smaak: zacht uniek) 22 Calorie'en Huisman Zaanse mosterd Mating grof-fijn. Smaak: pittig 22 Calorie'en Wie vlees of vis een uur voor het bereiden inwrijft met mosterd, zal merken dat het na het bakken of braden malser is. Tijdens het bakken of braden gaat wel de mosterdsmaak grotendeels verloren. Snipper 1 sjalotje fijn en bak het in 2 eetlepels boter of margarine bruin. Voeg na ca. 3 minuten 1 bekertje creme fraiche (125 ml) toe. Laat de room al roerend heet worden en roer er van het vuur af 2 eetlepels mosterd naar keuze door. Daarna niet meer opnieuw verwarmen, want dan verliest de mosterd zijn smaak. Goed door elkaar roeren: 3 eetlepels olijfolie, 1 eet- lepel (wijn)azijn, 1 theelepel vloeibare honing, 2 theelepels mosterd naar keuze en 1 uitgeperste teen knoflook. Lekker door gemengde groene sla. Op de bodem van een mooi, afsluitbaar flesje (inhoud ca. 2 dl) strooit u 1 eetlepel mosterdzaad- jes. U schenkt er witte wijnazijn op. Roer er ten slot- te 1 eetlepel grove mosterd door. Laat de azijn een week 'trekken' op een koele donkere plek. Zo heeft u zelfgemaakte mosterdazijn (even schudden voor gebruik) om bijvoorbeeld sla aan te maken. AllerHande 61 Ittl FRANCE*"

Allerhande | 1994 | | pagina 63