G E W O O N B I J Z O N D E R r., X Hoe wordt mosterd gemaakt? Mosterd in Nederland mosterd gauw over eens... dat moest de scherpste en beste mosterd zijn, beter dan de mosterd die met droge ogen werd gemaakt! Grey's mosterd werd een groot succes. Mede omdat hij een geheim recept had waarin behalve mosterdzaadjes, ook witte wijn een hoofdrol speel- de. Nog steeds staat de naam Grey in verband met lekkere mosterd. Ook bij Albert Heijn is deze mosterd verkrijgbaar. Mosterd uit Dijon heeft zelfs een eigen keurmerk, een appellation controlee', net als goede Franse wijnen dat heb- ben. Alleen mosterd uit de streek rond Dijon, die aan strenge eisen voldoet, mag de naam 'Dijon mosterd' dragen. Wie op vakantie de stad Dijon aandoet, kan eens op zoek gaan naar de Rue de la Libert^. Daar staat het enige echte win- keltje van Grey Poupon waar onder andere antieke mosterd- potten verkrijgbaar zijn. Mosterd wordt gemaakt van de zaadjes van de mosterd- plant. Die zaadjes zijn piep- klein, toch komt uit zo'n heel klein mosterdzaadje een forse plant, die zelf ook weer een overvloedige hoeveelheid zaad jes produceert. De zaadjes van de mosterd- plant worden fijngewalst, waarna een mengsel van water, azijn of most wordt toege- voegd. Ook zout en andere kruiden worden er, afhankelijk van de gewenste smaak, door- geroerd. Hiernaast vindt u een greep uit het mosterd-assortiment dat bij AH verkrijgbaar is. De Calorieen zijn berekend per eetlepel mosterd (15 ml). Alleen verkrijgbaar in AH winkels. Kruidig, fijn of grof? Er zijn heel bijzondere mos- terdsoorten met een aparte smaak, omdat er bijvoorbeeld kruiden zoals peper, dragon, mierikswortel of knoflook in zitren. Soms zijn die kruiden meegemalen en krijgt de mos terd een roodachtige of een groene kleur. Ook bestaan er mosterdsoorten op basis van bier, cider of zelfs champagne. Mosterd is er in'grof of'fijn', dat wil zeggen dat er in grove mosterd schilletjes van de zaad jes of zelfs nog hele zaadjes terug te vinden zijn, die in fijne mosterd helemaal fijngemalen zijn. Fijne mosterd is glad en zalvig van samenstelling. In de middeleeuwen was het mosterdmaken in Nederland een echte huisindustrie. Veel Luycks Franse mosterd Mating: fijn. Smaak: mild 12 Calorieen Marne grove mosterd* Mating: grof. Smaak: scherp 15 Calorieen Kiihne extra pittige mosterd Mating fijn. Smaak: sterkgekruid 16 Calorieen

Allerhande | 1994 | | pagina 62