m Perla koffie door de jaren heen Cafeinevrije koffie Expositie: vier eeuwen koffie in Nederland Het verwijderen van de cafei- ne uit de bonen gebeurt al voor het branden. Daardoor is een kopje cafeinevrije koffie even pirtig en geurig als een 'gewoon' kopje. AH's Perla Mild, Perla Mokka en Perla Oploskoffie zijn er met en zonder cafei'ne, zodat u een ruime keus heeff. Fifty fifty- koffie van Van Nelle bevar de helft van de hoeveelheid cafei' ne van gewone koffie. Cafei'ne wordt uit de rauwe boon ge- haald. De bonen worden ge- stoomd waardoor de cafei'ne eraan onttrokken wordt. Alle andere bestanddelen blijven behouden. Vervolgens worden de bonen gedroogd en geroos- terd of gebrand. Niet alle koffiesoorten bevat- ten van nature evenveel cafei' ne. De arabicabonen hebben een lager gehalte aan cafei'ne dan koffie van de robusta- familie. De meeste koffieme- langes combineren beide soor- ten. In AH Perla Mild zitten verschillende soorten bonen. AH Perla Robusta bevat gro- tendeels robustabonen en AH Perla Mokka en Perla Superieur zijn melanges van uitsluitend arabicabonen. Voor zowel 'gewone' koffie als cafeinevrije koffie geldt: het aroma gaat achteruit wanneer de koffie te lang op een warm- houdplaatje of -lichtje staat. Onder invloed van de langdu- rige verhitting komen er bitte- re en zure stoffen uit de koffie vrij. Wilt u de koffie toch warmhouden, dan is een ther- moskan of 'koffiemuts' de beste oplossing, omdat de kof fie daarin niet extra wordt ver- hit. Ook opwarmen doet koffie geen goed. Een uitzondering is opwarmen in de magnetron: daarbij gaat nauwelijks smaak verloren. Reken pet kopje af- gekoelde koffie 1/2 a 1 minuut op vol vermogen (700 Watt). Laat de koffie niet aan de kook komen. Roer de koffie voor het drinken eenmaal goed door. Bent u gei'nteresseerd in kof fie en zijn geschiedenis? In de AH Klantenkrant in deze AllerHande vindt u meer informatie over de expositie: Vier eeuwen koffie in Nederlanddie van 27 maart tot en met 19 juni 1994 wordt gehouden in drie gemeentelijke musea in Delft. 1895: Grondlegger Albert Heijn brandt koffie in het washok achter zijn winkel in Oostzaan met een zogenaamde bolbrander, die met de hand moest worden rondge- draaid boven een open vuur. Ca. 1910: Albert Heijn heeft twee soorten koffie in het assortment, verpakt in papieren puntzakken en bedrukt met zijn eigen naam. 1921: De koffiebranderij verhuist naar een nieuw en groter pand. 1935: Introductie van 'Boffie-koffie' met het populaire stripfiguur 'Boffie'. 1940-1945: De aan- voer van grondstoffen wordt beperkt. Albert Heijn maakt een surro- gaatkoffie op basis van gerst en chicorei, 'Smalsko': Smaakt Als Koffie. 1958: Introductie van 'viersmakenkoffie': een opvallende kleur op de verpakking, goud, groen, rood of paars, geeft het karakter van de koffie aan. 1965-1970: De verzamelnaam 'Perla' wordt gebruikt voor AH's koffiesoorten, aanvankelijk nog gekoppeld aan het land van herkomst, zoals 'Perla Colombia' of 'Perla Guatemala'. 1977: Grotendeels het huidige assortment. Sindsdien hebben de ver- pakkingen regelmatig een ander gezicht gekregen en is het assortment steeds uitgebreid. 1989: Grote herintroduc tie van het huidige assort ment (nieuwe verpak king e.d.) en de introduc tie van Perla Superieur en Perla Extra Mild. AllerHande 47

Allerhande | 1994 | | pagina 49