VEELZIJDIG LEKKER AH Scharrelkip: diervriendelijker leven Het vrije leven van de Loue-scharrelkip Hygienisch omgaan met kip Serveer altijd door en door gare kip! De AH Scharrelkip komt uit Frankrijk en behoort volgens de EG-richtlijnen tot een 'boerderijkip met uidoop'. Deze kip is hiermee geclassifi- ceerd tot de op een na hoogste categorie voor kippen als het gaat om diervriendelijkheid. Naast voedsel, dat ten minste voor 70% uit granen bestaat, leeft de kip op een grote boer- derij en heeft ten minste het grootste deel van z'n leven vrije toegang gehad tot een uitloopruim- te in de vrije lucht. De scharrelkip behoort tot een ander ras dan de gewone kip. De schar relkip doet er minstens drie weken langer over om z'n eindgewicht te bereiken. De controle op de AH Scharrel kip wordt uitgevoerd door de 'Internationale Scharrelvlees Controle' (ISC). Dit wordt aangegeven door het ISC- merk op de verpakking. Een AH Scharrelkip weegt onge- veer 1200 gram. De Franse Loue-scharrelkip komt uit het plaatsje Loue in de buurt van Le Mans. Deze streek staat van oudsher al bekend om uitstekende kip pen. De Loud-scharrelkip leidt om zomaar te zeggen een 'luxe' leventje. Deze kip groeit in alle vrijheid op. Hij kan niet alleen op en rond het boerenerf rondscharrelen, maar ook in de boomgaard. Naast z'n dagelijkse volwaar- dige voeding, dat voor 80% uit granen bestaat, kan hij ook buiten een graantje meepik- ken. Geen wonder dat de Loud-scharrelkip de hoogste dassificatie heeft meegekregen van de EG. Namelijk die van 'boerderijkip met vrije uit- loop'. Naast controle door de Franse overheid, aangegeven op het etiket door middel van het zogenaamde 'label rouge', wordt de kip bovendien ge- controleerd door de ISC. Omdat deze kip veel bewe- ging heeft gehad in de frisse buitenlucht is het kippevlees heerlijk mager. De Loue- scharrelkip weegt bovendien maar liefst ca. 1400 gram. Bij het boodschappen doen doet u er goed aan om kip als laatste te kopen en te vervoe- ren in een koeltas of -box. Thuisgekomen legt u de kip direct in de koelkast. De kip moet na het bereiden door en door gaar zijn. Als gare kip in contact komt met rauwe kip kunnen eventuele aanwezige salmonellabacterien van rauwe kip de gare kip alsnog besmet- ten. Leg daarom nooit gare kip op een bord of plank waar rauwe kip opgelegen heeft. Dit noemt men 'kruisbesmet- ting'. Gebruik ook nooit het keukengereedschap waarmee u rauw kippevlees heeft voorbe- reid voor andere gerechten, zonder het eerst af te wassen. Was altijd uw handen voor- en na aanraking met rauwe kip. Kippevlees moet altijd door en door gaar zijn in verband met mogelijke salmonellabacterien. Een hele lap van 1000 a 1500 gram heeft een braadtijd van ca. 60 a 90 minuten, een grill- tijd van 50 a 60 minuten en een stooftijd van 60 a 90 minuten nodig. Kippevlees is gaar wanneer het vlees on- doorschijnend van kleur is geworden en makkelijk van het bot ioslaat. Als erin geprikt wordt komt er helder vleessap uit. U kunt dit ook contro- leren met een vleesthermome- ter. De kemtemperatuur na het braden van het kippevlees moet minstens 70 °C zijn. In romertopf Kip in romertopf doen met ca. lifc dl bouillon of wijn. Romertopf in koude oven zetten en ovenstand langzaam naar 225 'C of gasovenstand 5 brengen. Kip gaar laten worden in ca. 1 uur en 15 minuten. In braadzak Kip in braadzak doen en eventueel fijngesneden groenten en ca. 1 dl wijn of bouillon toevoegen. Braadzak dicht- binden en in ovenschaal leggen. Enkele gaatjes bovenin zak prikken. Kip in oven op 200 "C of gasovenstand 4 in ca. 11/2 uur lichtbruin en gaar braden. In magnetron Kip kunt u bereiden in de magnetron. De kip wordt gaar gemaakt in z'n eigen vocht en blijft sappig en smakelijk. Het nadeel is dat de kip niet bruin wordt. U kunt daarom de kip eerst aanbraden in de pan. Prik het vel van de kip met een sateprikker op verschillende plaatsen in. Leg de kip op de borstzijde in een magnetronschaal en keer hem halverwege de magnetrontijd op z'n rug. Reken per 500 gram kip op ca. 10 minuten op 3/4 deel van het vermogen (525 Watt). Laat de kip nog ca. 10 minuten nagaren. AllerHande 25

Allerhande | 1994 | | pagina 27