Soorten beschuit BROS EN KNAPPERIG, dai ,s beschuit trakteren is ontstaan in de Zaanstreek. Via de rijke burgerij verbreidde de Zaanse gewoonte zich. Muisjes zijn anijszaadjes met een suikerlaagje. Oorspronkelijk werd bij de geboorte van een meisje beschuit met roze muisjes en bij een jon- getje beschuit met witte muisjes geserveerd. Een kraamvrouw moest veel anijs eten, omdat dat goed was voor de aanmaak van moeder- melk. Waarom de anijs zaadjes muisjes genoemd worden is niet helemaal zeker. Volgens sommigen lijken de zaadjes een beetje op muisjes, voigens anderen lijken ze op muizekeutels. Albert Heijn biedt u een ruime keus aan beschuitsoorten. Naast de gewone beschuit van het AH-merk, Bolletje en Crispy zijn er drie vezelrijke beschuitsoorten. De volkorenbeschuit van het AH-merk is gebakken van volkoren tarwemeel. De veelkorenbeschuit van Bolletje bevat volkoren tarwemeel, rogge-, mais- en boekweitmeel. De muesli- beschuitvan Bolletje is gevuld metfijngemaakte rozijnen, zonne- bloempitten, havermout, hazelnoten, zemelen, sesamzaadjes en sinaasappelsnippers. Daarnaast is er nog de sesambeschuit van Bolletje. Hiervoor worden de deegbolletjes door sesamzaadjes gerold voor er beschuitbollen van gebakken worden. Twentse beschuit van Bolletje is een luxe beschuitsoort die meer eieren bevat en wat groter en brosser is dan gewone beschuit. een lichtzoete smaak. U kunt ze als broodje beleggen. Een beschuitbol met boter en (bruine) suiker is een traktatie, maar ook hartig en ander zoet beleg smaken er heerlijk op. Ze zijn verkrijgbaar op de broodafdeling. Het kaneelbeschuitje is als enige traditionele variatie op de ronde beschuit blijven be- staan. Het is een langwerpig beschuitje met daarop kaneel en suiker. Lekker als tussen- doortje bij de thee of ver- brokkeld in via of yoghurt. De gewoonte om bij de geboorte van een kind op beschuit met muisjes te Pittig beschuitje: bestrijk een sesambeschuit heel dun met mosterd en beleg hem met oude kaas en plakjes tomaat. Knip er verse basiiicum boven fijn. Zoete verrassing: hak een eetlepel hazelnoten in stukjes en rooster ze in een droge koekpan goud- bruin. Besmeer een mueslibeschuit met bananenjam en strooi de gerooster- de nootjes erover. Slank en fris: maak een mengsel van Hiittenkase, versgeknipte groene kruiden, zout en peper. Schep het mengsel op een volko renbeschuit. AllerHande 45

Allerhande | 1994 | | pagina 69