BROS EN KNAPPERIG DAT IS Een beschuitje bij het ontbijt is een typisch Nederlandse gewoonte. Het wordt overal in ons land door jong en oud gegeten. Een populair produkt, niet in de laatste plaats omdat het zowel met hartig als zoet beleg lekker is. W 4 Hoe wordt beschuit gemaakt? Beschuit halfom: besmeer een beschuit met boter. Bestrooi de ene helft van de beschuit met een smaak boterham- strooisel en de andere helft met een andere smaak. Vitaminerijk: besmeer een veelkoren- beschuit met boter en beieg hem met een plakje (paarde)- rookvlees en plakjes kiwi. A1 eeuwen geleden namen Nederlandse zeelieden scheepsbeschuit mee op hun verre reizen. Droge beschuit kon namelijk, in tegenstelling tot brood, heel lang bewaard worden. Voordat beschuit in fabrieken gebakken werd, hadden de bakkers in verschillende stre- ken van ons land hun eigen beschuitrecepten. Er waren rechthoekige, vierkante en ronde beschuiten en be- schuiten met extra toevoe- gingen zoals kaneel of anijs. Ook de manier waarop men beschuit at, varieerde. In het Noorden at men beschuit vooral bij de broodmaaltijden en met hartig beleg. In de andere delen van ons land was beschuit meer een tussen- doortje bij de koffie of thee. Het werd dan droog gegeten of met boter en suiker. Ook 'soppen' van beschuit in de thee of koffie gebeurde veel. Tegenwoordig wordt beschuit voornamelijk gegeten als onderdeel van het ontbijt of gebruikt voor het maken van paneermeel. Het deeg voor beschuit be- staat uit bloem, eieren, water of melk, gist, suiker, zout en 42 AllerHande

Allerhande | 1994 | | pagina 66