EET6ERUST WATMEER Nuk unnen we cholesterol naar binnen krijgen via de voeding, maar veel belangrijker is het cholesterol dat het lichaam zelf- uit ver- zadigde vetten - maakt Dat kan gemakkelijk te veel worden Op verpakkingen wordt nog wel eens on- derscheid gemaakt tussen meervoudig onver zadigde vetten ol vetzuren (m.o.v.) en enkelvoudig onverzadigde vetten of vetzuren (e.o.v.). M aar, volgens de mensen die het weten kunnen, speelt dit verschil tussen meer voudig en enkelvoudig geen rol van betekenis. Als u op vet let hoeft dat niet te be- tekenen dat het bij u aantafel maar een magere boel is. U kunt gerust voldoende eten. Veel aardappelen bijvoorbeeld en veel brood. Kies bij brood als het even kan voor bruin of volkoren. Dat is niet alleen be- ter, maar nog lekkerder ook. En be ne. Datscheelt weer. Waar u ook veel van kunt nemen zijn deeg- waren, of op z'n Italiaans "pasta", zoals macaroni en spaghetti. Ook een aantal pastasoorten is er in vol- korenuitvoering. En ook die zijn ei- genlijk lekkerder dan de gewone pasta, 't Is op z'n hoogst even Wat een pasta- gerecht weer V welvetkanma- ken is de saus die eroverheen I gaat Let dus wel even op de saus en neem bij voorbeeld een tomatensaus. Die is dikwijls niet zo vet. Rijst, groente en fruit zijn ook een prima keus. De overeenkomst tussen al deze voe- dingsmiddelen is dat zij geen vet bevatten en over het algemeen rijk zijn aan voedingsvezels. Daardoor geven ze na het eten een prettig, verza- digd gevoel. En als u zorgt dat u er dage- lijks een flin- ke portie van naar binnen krijgt, hebt u minder trek in allerlei vette dingen. Zo let u vanzelf op vet. Plezierige bijkom- stigheid: uw spijsvertering gaat er met vezelrijke voeding op vooruit. En - heus! - u voelt u dan ook al gauw prettiger en gezonder. n i^jSpr e laatste jaren zijn we vertrouwd geraakt met een keg-rip als choles terol en met het feit clat niet alle soorten vet even goed zijn voor een mens. ^M.aar hoe de vork nu precies in de steel zit, is lang niet altijd even duidelijk. Joumalisten, reclame- makers en anderen spreken elkaarop de televisie, in kranten en tijdschriften, nog wel eens tegen. (H oewel dc echte deskundigen het gelukkig wel met elkaar eens zijn.) Eigenlijk is het verhaal ook hehoorlijk inge- wikkeld. Ingewikkelder dan zelfs weten- schappers tot voor kort nog dachtenDaarom even wat dingen - sterk vereenvoudigd - op een rij. Ons lichaam heeft hehoefte aan een zeke- re hoeveelheid cholesterol. XCrijgen we er echter te veel van dan is dat niet goed voor de hloedvaten en kan het leiden tot hart- en vaat- ziekten Eten we veel verzadigde vetten, dan maakt ons lichaam veel cholesterol en dan lo- pen we het risico van een (te) hoog choleste- rol-gehalte in het bloed. Verzadigde vetten komen voor in produkten als vet vices, vette vleeswaren, gewone margarine, roomboter, kaas en melkprodukten, gewoon frituurvet en allerl ei zoete en hartige snacks. En dat zijn dus dingen waar u matig mee moet zijn of waar u bij voorkeur een halfvette, hallvolle ol magere variant van moet nemen. IHLet cholesterolgehalte in het bloed wordt daarentegen gunstig beinvloed door het eten van onverzadigde vetten. Onverzadigde vet ten zitten vooral in vis, zonnebloemolie, mais- olie, olijfolie, soja-olie, sla-olie, dieet marga rines en dieethalvarines en andere produkten waarop het nadrukkelijk staat vermeld. We moeten dus proberen om in plaats van verzadigd vet zo veel mogelijk onverza- digd vet te eten. Toch moeten we ook op on verzadigde vetten blijven letten. Want van te veel vet wordt een mens al gauw dik en dat is ook weer niet gezond.

Allerhande | 1994 | | pagina 141