LETOPVET KOKEN INDE PRAKTIJK Pled' e P rovenca&Ise maaiiijd'1 Letten op vet en lek- ker eten horen bij elkaar. En als u op vet bezuinigt verliest u niet, maar wint u juist aan smaak. De vol- gende recepten - alle ont- leend aan "Het Let Op Vet Kookboek"- bewijzen dat. Ga ermee aan de slag en ondek met behulp van uw eigen creativiteit of met het Let Op Vet Kookboek (zie ook achterpagina) dat er nog veel meer mogelijk- heden zijn. Laten we let- ten op vet maar laten we het alsjeblieft wel lekker houden! Alle recepten zijn bedoeld voor vier personen. am Op het recept voor deze klassieke maaltijdsoep, die geurt naar de zondoorstoven hellingen van het Franse zui- den, mag u gerust een beetje varieren. Onmisbaar zijn ech- ter de witte bonen, de sperzie- bonen en... de pistou. Pistou (Italiaans "pesto") is een saus die u maakt van verse basili- cum, knoflook en olijfolie. Een andere mogelijkheid is: kant en klare pistou of pesto uit de supermarkt of delicatessewin- kel. Onderstaande hoeveelhe- den zijn ruim votdoende voor een maaltijdsoep voor vier per sonen. Geef er flinke stukken grof volkorenbrood (of als u wilt vers stokbrood) bij. Soo Gram gedroogde witte bo nen, 1 kruidenboeketje (een half bosje peterselie, een half bosje selderij, 2 laurierblaadjes en als u hebt wat takjes verse dim, met watgaren samengebonden)260 gram sperziebonen, 1 komkom- mer, 1 grote of 2 kleine winter- wortelen, 2 meiraapjes of 1 kwart koolraap, 3 vleestomaten, 100 gram macaroni, de blaadjes van een bosje basilicum (hee Ifijn gesneden), j teentjes knoflook, 3 eetlepels olijfolie, So gram parmezaanse kaas, peper, zout. Laat de witte bonen volgens de gebruiksaanwijzing weken. Gooi het weekwater weg. Doe de bonen met 2 y-i liter water in een hele grote pan, samen met het kruidenboeketje en wat zout. Aan de kook brengen en anderhalf uur laten koken. Intussen sperziebonen afhaien en doormidden breken. Kom- kommer wassen en in blokjes snijden (met schil en al). Wor- telen en raapjes of koolraap wassen en eveneens in blok jes snijden. Tomaten ontvellen en in blokjes snijden. Doe na anderhalf uur de wortelen en de raapjes bij de witte bonen. Twintig minuten mee laten ko ken. Doe dan de sperziebonen erbij. Tien minuten mee laten koken. Dan de komkommer er bij. Vijf minuten mee laten koken. Dan de tomaten en de macaroni erbij. Tien minuten mee laten koken. Maak de pistou, door de basilicum in een vijzel verder fijn te stampen, met de knof look. (Hebt u geen vijzel, ge- bruik dan de keukenmachine.) Meng dit met de olijfolie. Doe de pistou in de soep. Maak de soep verder op smaak met pe per en roer er de parmezaanse kaas doorheen. 2 XJien, 3 tomaten, j takjes peterselie, 2 teentjes knoflook, 20 a 3o zwarte olijven3 eetlepels olijfolie (of zonnebloemolie) 3 laurierblaadjes, 1 deciliter droge witte wijn, j moten kabel- jauw (ruim joo gram), zout, peper uit de molen. Verwarm de oven voor op 175° C. Snijd de uien in ringen, ontvel de tomaten en snijd ze in plakken, snijd de peterselie (niet te fijn), hak de knoflook en ontpit en halveer de olijven. Vet een ovenschaal in met een beetje van de olijfolie. Verhit de rest van de olie in een anti- aanbakpan en fruit hierin de laurierblaadjes, gedurende twee minuten. Voegde uiringen toe en fruit ze tot ze goudgeel beginnen te worden. Voeg dan de tomaten, de peterselie, de knoflook en wat zout en peper toe. Vuur laag draaien en het mengsel een minuutje of vijf laten pruttelen, dan de witte wijn erbij doen en die ook warm laten worden. Leg de vismoten in de ingevette ovenschaal, be- strooi ze met zout en peper uit de molen, en giet er de warme saus over. Dek de schotel af met een deksel of met alumi- niumfolie en zet hem ongeveer 45 minuten in de oven. (Even- tueel aan het eind onafgedekt, om de saus wat in te laten dikken.) Doetien minuten voor het einde de olijven erbij. Lekker in combinatie met gekookte rijst en gekookte worteltjes. Voedingswaarde per portie: 340 kcal, 12 gram vet, 3 gram verzadigd vet. Voedingswaarde per portie: 600 kcal, 14 gram vet, 3 gram verzadigd vet.

Allerhande | 1994 | | pagina 138