vuur. Het vlees wordt warm en het water verdampt. Tegen de tijd dat het water verdwenen is, is het viees zo warm geworden dat het vet er vanzelf uitsmelt. Dan draait u het vuur hoger. Jus en bouillon. Jus voor over de aardappe- len hoeft helemaal niet zo vet te zijn om toch heerlijk te smaken. En het verdient dan ook aanbeveling om vette jus te laten afkoelen en het groot- ste deel van het vet eraf te scheppen. Vindt u dat te om- slachtig dan kunt u ook een deel van de te vette jus weg- doen en de rest verdunnen met water. Meer smaak krijgt u door een gesnipperd uitje mee te bakken of te stoven met het vlees, misschien een beetje knoflook en kruiden naar smaak. Een forse scheut tomatenketchup en/of wijn of cognac maken van een ge- wone jus iets bijzonders. Met een bindpapje van mai'zena maakt u de jus lekker gebon- den, zonder room te gebruiken. Afmaken met wat halfvolle koffiemelk kan ook. Haal het vet, als het gestold is, ook van bouillon die u ge- trokken hebt. Soms kunt u "echte" bouillon trouwens goed vervangen door bouillon van korrels of tabletten. Daar zit vrijwel geen vet in. Meer gebruik van de grill. En ten slotte: maak toch meer gebruik van de grill in uw oven! Praktisch al het vlees kan onder de grill, al- leen vlees dat lang gestoofd moet worden is er minder geschikt voor. Bij grilleren is boter, olie of vet geheel over- bodig. Wilt u op uw gegrilde entrecote af en toe graag een kluitje kruidenboter? Dat kan toch! Maar maak die kruiden boter dan bijvoorbeeld van halvarine. Dat scheelt in het vet en halvarine is nog mak- kelijkerte verwerken dan bo ter of margarine ook. Vegetarisch. U kunt viees gerust ook af en toe overslaan. In de vege- tarische keuken is veel meer mogelijk dan u denkt. Met magere produkten als granen, peulvruchten, tofu en andere sojaprodukten, in plaats van vlees, zijn delekkerste dingen te maken, dikwijls zonder dat er veel (verzadigd) vet aan te pas komt. Verwen u zelf eens met een kookboekje op dit ge- bied. Ergaat een wereld voor u open. Heus. Kip, kalkoen, vis. Kip en kalkoen zijn uitste- kende, en over het algemeen vrij magere, alternatieven voor gewoon vlees. Het vet zit hier vooral in het vel. Haai dit vel er daarom voor of eventueel na het bereiden af. Wei zo lekker! Of kies voor een vet- arme bereidingswijze van kip en kalkoen. En dan is er natuuriijk vis. Eigenlijk eten we in Nederland (in tegenstellingtot landen als Belgie en Frankrijk) veel te weinig vis. Veel vissoorten zijn heel mager (kabeljauw, schel- vis, tong, schar, tonijn, kool- vis) en toch heel lekker. Andere vissoorten bevatten wel veel vet (zalm, makreel, haring) maar dat is dan weer grotendeels onverzadigd vet, oftewel: de vetsoort die het cholesterolgehalte in hetbloed gunstig bei'nvloedt. Ook vette vis kan dus-als afwisselingvan minder vet eten - een verstan- dige keus zijn. Vis kan worden gepocheerd, gestoomd, "gemagnetrond", in aluminium folie bereid, gebakken, ge stoofd, gegriid, kortom: met een goed recept, een beetje fantasie en een lekker stukje vis bereidt u een voortreffelijk en verantwoord gerecht. De magnetron. Een van de manieren om bij het koken aanzienlijk op vet te besparen is: koken in de magnetron. Ook bij het opwar- men van restjes in de magne tron is er geen vet nodig. Verkeert u in de omstandig- heid dat u zich een magnetron kunt aanschaffen, dan moet u dat zeker doen. Anders mis schien een idee voor een cadeau bij een bijzondere ge- legenheid? Magnetrons zijn tegenwoordig al voor betrekke- lijk weinig geld te koop. En er zijn sinds kort ook goede magnetron-kookboeken in de handel. Die heb je wel nodig, want magnetron-koken vraagt even een omschakeling. Het is echt anders dan gewoon koken. Maar hebt u de om schakeling gemaakt dan wordt u ruimschoots beloond. In de magnetron blijft de natuurlijke smaak van alles wat u bereidt goed bewaard. En u kunt in de magnetron zelfs koken zonder een spoortje vet. Romertopf en anti-aanbak- pan. Een andere manier om de lekkerste gerechten smeuig klaarte maken met een mini- maal gebruik van vet is koken in de Romertopf. Veel mensen hebben trouwens nog een Romertopf ergens staan. Haal hem tevoorschijn ga ermee aan de slag. Leuk en...lekker. Wat u in elk geval nodig hebt in de nieuwe, vetarme keuken is een of meer pannen met anti-aanbaklaag. Als u bakt en braadt in een anti-aanbak- pan hebt u namelijk veel min der vet of olie nodig dan in een andere pan.

Allerhande | 1994 | | pagina 137