Ook na maart nog volop genieten van Spaanse mandarijnen en navelsinaasappels Nieuws over koekjes Hazelnoot toffees met gratis dinosaurusspeldje Nieuw:Passendale en Perejoseph in plakjes Spinnen, motten en mollen op de vlucht Het AH Koekjesassortiment werd onlangs uitgebreid met: BOODSCHAPPENNIEUWS VAN ALBERT HEIJN Het Spaanse jmandarijnenseizoen wordt verlengd omdat AH twee nieuwe varie- teiten introduceert: Clementina Hernandina en Clementina Fortuna. Hernandina is ver- krijgbaar tot de eerste weken van maart. Een Hernandina kan een forse groene bios vertonen op de schil, terwijl de vrucht toch rijp is. De vrucht heeft een goede zoetzuur verhouding, is makkelijk te pellen en bevat slechts een en- kele pit. Fortuna is verkrijgbaar t/m maart en kan zelfs in aprii nog leverbaarzijn. Het betreft een lekkere zoete mandarijn, die gemakkelijk pelt en bijna pitloos is. Ook voor de liefhebbers van Spaanse navelsinaasappels volgt goed nieuws. Het Spaanse navelsinaasappelseizoen wordt ook verlengd door de komst van twee nieuwe varie- teiten: de Navelate en Lane Late. Met de introductie van deze twee kunt u ook na maart nog volop genieten van heerlijke navelhandsinaasappels uit het zonnige Spanje. Burton's digestive is geen ge- wone rol biscuit, rnaar biscuit gemaakt van volkorenmeel en volgens authentiek Engels recept bereid; Allerhande koekjes is een doos met alierlei soorten koekjes, zoals krakelingen, lange vingers, kletsmajoors en gechocolateerde koekjes; Smelik roomboter krakelin gen met chocolade is een variatie op de roomboter kra- keling. De krakeling is voor de helft gedoopt in een cho- coiadebad. Merba brengt drie nieuwe koekjes uit onder het merk 'La Campagne'. Roombotersprits, roomboter galet- ten met amandelschaaf- sel en roomboter kletsmajoors met chocoladechips (dit zijn stukjes chocolade). Alledrie de soorten zijn alleen ver krijgbaar bij Albert Heijn. Burton's digestive, 400 g KRAKELINGEN MET CHOCOLADE f 1,99 Allerhande koekjes, 250 g 3,991 150 G,/ 2,49 Merba la campagne roombotersprits ROOMBOTER GALETTEN OF ROOMBOTER KLETSMAJOORS MET CHOCOLADECHIPS, 200 G 2,99 Smelik roomboter Exclusief bij AH zijn de hazelnoot eclairs, toffees gevuld met hazelnoot. Aile 'dinospaarders' onder de AH-klanten heb- ben een extra reden om zich te trakteren op de eclairs, want in elk zakje zit een dinosaurusspeldje. In totaal zijn er maar liefst 72 verschillende dinosaurusspeldjes. De gevulde toffees met hazelnoot bevatten geen kleurstoffen. Hazelnoot eclairs, 150 g 2,45 Passendale en Perejoseph zijn Belgische halfharde 50+ milde kazen. Beide kaasspe- cialiteiten zijn bij AH vers van het mes verkrijgbaar en sinds kort ook voorverpakt in plakjes gesneden. In een pakje worden vier plakjes verpakt. Handig voor kleine huishoudens of als u bij het ontbijt of lunch diverse soorten kaas wilt serveren. Passendale plakjes, 150 g 4,49 Perejoseph plakjes, 150 g 4,49 De nieuwe Para-sitop kogels bestrijden niet alleen mot- ten, maar zijn ook inzet- baar tegen andere 'vijanden'. Door de kogels op strategi- sche punten te plaatsen houdt u veel spinnen bui- tenhuis. En door kogels in de grond te plaatsen verdrijft u de mollen uit de tuin. Para-sitop kogels, 250 g,/4,90 Onrijpe avocado? Na 24 uur is de avocado rijp, als u de vrucht samen met een appel of een banaan in een dichtgebonden plastic zak bewaart. Koekepannen en braadpannen bakken min der snel aan als u de pannen na gebruik uitveegt met keukenpapier en daarna af- spoelt met heet water zon- der een sopje. Sommige soorten fruit zoals ananas, bana- nen, meloen en papaja bederven sneller als u ze in de koelkast bewaart. Voor deze vruchten uit exotische oorden is de temperatuur in de koelkast te koud. 0 Slagroomvlek? Als u heet water gebruikt, dan gaan de eiwitten in de room stollen en wordt het een hele klus om de vlek te verwijderen. Sneller gaat het verwijderen als u eerst de room van de stof schraapt, daarna de stof in een in- weekmiddel zet en vervol- gens de stof wast. Als u bevroren vlees langzaam laat ontdooien, dan hebt u het minste vochtverlies en kan het vlees niet uitdrogen. Het beste kunt u het laten ont dooien in de koelkast. De ontdooitijd is afhankelijk van de dikte en grootte van het vlees. AH KLANTENKRANT

Allerhande | 1994 | | pagina 131