aha vraag en antwoord Waarom zijn de AH Sponsdoekjes enigszins vochtig verpakt? Het viel me op dat de AH Sponsdoekjes wat vochtig aan- voelden toen ik ze uit de ver- pakking haalde. Is dit normaal? MEVR. H. TE Z. Sponsdoekjes zijn een natuur- produkt. Ze worden gemaakt van cellulose (celstof uit hout) en zijn versterkt met 100% katoen. Deze produktie vindt in 'natte' toestand plaats. De doekjes wor den enigszins vochtig verpakt om de goede kwaliteit te behou- den. Het klopt dus dat ze vochtig aanvoelen wanneer u ze uit de verpakking haalt. Wat is scharrel- \ff varkensvlees? U verkoopt tegenwoordig nog- al wat soorten varkensvlees. Omdat ik, bij de keuze van vlees, let op goede kwaliteit, wil ik graag wat meer weten over de leefomstandigheden van scharrelvarkens. MEVR. V. TE K. Het keurmerk op scharrelvar- kensvlees geeft aan dat het is gecontroleerd door de ISC; de 'Internationale Scharrelvleescon- trole'. Ten eerste wordt gecon troleerd op de leefomstandighe den van de dieren, waarbij de eisen ondermeer zijn: vers voer en stro; een uitloop naar buiten; volop daglicht en frisse lucht; voldoende lig- en loopruimte; het knippen van hoektanden en staarten blijft achterwege en de biggetjes mogen niet te vroeg bij de moeder weggehaald worden. Daarnaast voert de ISC contro- les uit op fokkerijen, mestbedrij- ven, bij slachterijen en tijdens het transport. Het vlees wordt in Hoelang kan Feta bewaard worden? Ik heb een stukje Feta in de koelkast in een bakje met water bewaard. Het water zag wit. Kan ik de kaas nog gebruiken? MEVR. M. TE R. Feta is een verse kaas die in pekel is gerijpt. U kunt Feta in de koelkast ongeveer vijf dagen na aankoop bewaren. Dit behoeft niet per se in een bakje water, maar kan ook in de verpakking. Dat het water waarin u de Feta hebt bewaard, wit is geworden, komt door het uittreden van het melkeiwit. onze eigen verscentrale ver- werkt en verpakt en voorzien van het logo van de ISC. Uiteraard controleert het ISC ook in onze verscentrales. Samenvattend kan er worden gezegd dat schar relvarkens onder diervriendelijker omstandigheden leven. Hoeveel zout be- vat filet Americain? Kunt u me zeggen hoeveel zout er in filet Americain zit? MEVR. M. TE H. Filet Americain bevat per 100 gram produkt gemiddeld 1,7 gram zout. Het percentage kan 0,2 gram naar boven of beneden afwijken. Hoe maak je Tutti Frutti? Is het nodig Tutti Frutti voor het koken te wellen? Zo ja, hoe Iang en wat is de kooktijd? MEVR M. TE Z. Tutti Frutti (alle vruchten) is een mengsel van gedroogde vruchten. In de zakjes die bij AH verkrijgbaar zijn, zitten niet alleen pruimen, abrikozen en appeltjes, maar ook peren en perziken. Tutti Frutti moet voor het gebruik goed worden afgespoeld onder koud stro- mend water en daarna worden geweld, omdat ze anders te droog zijn om te eten. Hier- voor neemt u anderhalf keer het vruchtgewicht aan koud Parboiled rijst, wat is dat? ii I, water en u laat de vruchten hierin gedurende acht uur staan. Vervolgens kookt u Tut ti Frutti (in het weekwater) in ca. 15 a 20 minuten gaar. vX Waarom staat er op de AH Vruchtenthee dat deze gearomatiseerd is? Op de verpakking van de thee- zakjes van AH Passievrucht staat: gearomatiseerd met pas sievrucht. Bij navraag blijkt de thee een natuuridentiek aroma van de passievrucht te bevat- ten. Ik vind het vreemd dat er dan niet op staat dat er een smaakstof is toegevoegd. Vroe- ger stond dit er wel altijd op en ik dacht ook dat dat verplicht was. Waarom is dit veranderd? MEVR. H. TE K. Per 1 oktober 1993 geldt dat wanneer een produkt geur- en smaakstoffen bevat, dit gemeld moet worden op het etiket als 'aroma'. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen natuurlijke of natuuridentieke stoffen. De naam 'geur- en smaakstoffen' mag dus vanaf 1 oktober 1993 niet meer op het etiket gebruikt worden. Wilt u iets meer weten over produkten die bij AH verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw AH-winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Met vragen over recepten in AilerHande kunt u terecht bij de AH Servicelijn (06-0305). Interessante vragen over voeding worden in deze rubriek gepubliceerd. Om redenen van privacy worden hier bij alleen de initialen van de vraagsteller afgedrukt. Vragen aan de AH Servicelijn die gaan over zaken in en om de winkel en die niet direct te maken hebben met voeding, kunt u vinden in de rubriek 'Klanten vragen...' van de AH Klantenkrant. In het AilerHande Boekje 'Koken voor beginners' dat ik regelmatig raadpleeg, staat op bladzijde 76 'parboiled rijst' in een recept. Wat is dit voor rijst en moet je voor dit gerecht speciaal deze rijst gebruiken? DHR. V. TE N. Zoals bij de meeste graansoor- ten het geval is, zitten de waar- devolle voedingsstoffen in het vlies dat de rijstkorrel omgeeft. Parboiled rijst heeft een speciale bewerking ondergaan waarbij het vlies wordt verwijderd, terwijl tegelijkertijd de voedingsstoffen als het ware in de korrel worden geperst, zodat ze voor een groot deel behouden blijven. Par boiled rijst is een droogkokende rijst met losse korrels. Parboiled rijst (verkrijgbaar van Uncle Ben's) kan uiteraard vervangen worden door een andere droog kokende rijst. AilerHande 87

Allerhande | 1994 | | pagina 111