Coteaux du Lyonnais: wijn met fruit en kracht In de Coteaux du Lyonnais wordt al sinds eeuwen wijn gemaakt. De kwaliteit en de kwandteit van de produktie heeft pieken en dalen gekend. In de jaren vijftig en zestig was er sprake van een diep dal. De wijnboeren konden nauwelijks of niet de kost verdienen en trokken weg uit het gebied of beplantten hun wijngaarden met fruitbomen. In het begin van de jaren zeventig begon er langzaam maar zeker iets te veranderen. Enkele wijnboe ren deden hun uiterste best om kwaliteitswijnen te pro- duceren en met succes. In 1984 kreeg de Coteaux du Lyonnais het recht om de kwaliteitsaanduiding 'Appel lation Controlee' op het etiket te vermelden. Er wordt witte wijn en rose geproduceerd, maar rode wijn is verreweg het belangrijkst. Hij wordt gemaakt van de gamaydruif, de druivesoort die 00k voor Beaujolaiswijnen wordt ge- bruikt. Coteaux du Lyonnais, de wijn van deze maand, is een paarsrode wijn die naar aardbeien en ander rood fruit geurt en smaakt. De wijn is heel fruitig, zacht en lekker krachdg. Die vorm van een zandloper De Coteaux du Lyonnais is een tamelijk uitgestrekt wijn- gebied met de vorm van een zandloper. De wijngemeenten liggen in het noorden en in het zuiden van het gebied; ze worden door een 'smalle taille' met elkaar verbonden. Door- dat de grand in het noorden anders is dan die van het zui den, zijn er 00k verschillen in de wijnen te ontdekken. Op de tweede zaterdag van december wordt in Millery een Journee du Vin des Coteaux du Lyonnais gehou- den. Tijdens dit evenement komen alle wijnen uit de Ideale buffetwijn Wijnen uit de Coteaux du Lyonnais zijn soepel en vrien- delijk. Ze passen goed bij jonge en jongbelegen kaas, roomkaas, hartige groente- taarten, pates en allerlei soor- ten vieeswaren. Het is een fris- se wijn die heel geschikt is voor een feest of als begeleider van een koud buffet. Wijn van de maand Een lekker bijgerecht is sjalot- jes gestoofd in Coteaux du Lyonnais. Pel hiervoor 750 g sjalotjes of kleine uien. Bak ze random bruin in ca. 1 eetlepel borer of margarine. Verwarm in een andere pan 2 dl wijn met 1 eetlepel bruine basterd- suiker, 1 eetlepel gembersi- roop, V2 theelepel kaneelpoe- der, 2 laurierblaadjes en 1/2 dl water. Roer het mengsel tot de suiker gesmolten is en schenk het bij de sjalotjes. Stoof de sjalotjes in ca. 25 minuten afgedpkt gaar. Neem ze hierna uit de pan en laat het vocht zonder deksel op hoog vuur tot de helft inkoken. Roer de sjalotjes erdoor. Heerlijk bij runderrollade en wild. Coteaux du Lyonnais, Appellation Coteaux die Lyonnais Controlee 1992, f 6,95. Zolang de voorraad strekt. - Coteaux du Lyonnais op tafel. 's Ochtends zijn er officiele proeverijen voor genodigden en's middags kunnen de wij nen door iedereen geproefd worden. 'Koele Rouge' De fruitige smaak van de Coteaux de Lyonnais komt het best tot z'n recht als de wijn niet te warm geschonken wordt, ongeveer 15 °C is een goede temperatuur. Zet de fles een uur voor gebruik in de koelkast. Met stijl Liefhebbers van architectuur mogen de Coteaux du Lyonnais zeker niet overslaan. Er zijn middeleeuwse abdijen te bezoeken, restanten van een Romeins aquaduct en 00k werk van een modern archi tect als Corbusier is er te zien. OF ON 8 FIlS IliOHM-lOiatl „rrt\-V/V"9" AllerHande 49

Allerhande | 1994 | | pagina 51