OF GEDRAAID? Het assortiment Altijd koel vastgelegd in de Warenwet. In het kort een paar regels voor gehakt uit het Vlees- en Vleeswarenbesluit: - Alleen gehakt mag 'gehakt' heten. - Bij de aanduiding 'gehakt' moet vermeld worden van welk dier het vlees afkomstig is, bijvoorbeeld: 'runder- gehakt' en 'kalfsgehakt'. - 'Half-om-haif gehakt' moet bestaan uit 50% runder- en 50% varkensgehakt. - Gehakt mag maximaal 35% vet bevatten. - Tartaar mag maximaal 10% vet bevatten. - Gehakte biefstuk mag maxi maal 6% vet bevatten. - Wanneer er 'mager' voor de aanduiding van het gehakt staat, mag dit maximaal 20% vet bevatten. Gehakt is niet zo lang houd- baar en kan het beste zo snel mogelijk bereid en gegeten worden. AH vervoert het gehakt zorgvuldig van de sla- gerij naar de winkel via een 'koelketen'. Dat betekent dat tijdens het vervoer de tempe- ratuur van het vlees nooit hoger wordt dan 4 °C. De enige 'warme schakel' in het vervoer is de boodschappentas van de klant. Daarom moet het vlees zo snel mogelijk van de winkel naar de koelkast thuis vervoerd worden. (Om het produkt koel te houden zijn bij AH 'koeltassen' ver- krijgbaar.) Gehakt van de AH- bedieningsslager kan ca. 6en dag in de koelkast worden bewaard. Wilt u het verse gehakt invriezen, dan moet dat ook binnen een dag na aankoop gebeuren. Op de verpakking van voor- verpakt gehakt staat altijd een 'te gebruiken tot'-datum, af- gekort tot TGT. Het gehakt is te consumeren tot en met de datum die vermeld staat. Voor ingevroren gehakt geldt Vetgehalte Gemiddelde AH-norm Caioriewaarde per 100 g Gehakt half-om-half 25% 285 Rundergehakt 20% 250 Kalfsgehakt 22% 260 Kipgehakt 15% 190 Stroganoff gehakt half-om-half 25% 285 Rundertartaar 10% 170 Gekruid gehakt half-om-half Ibediening) 25% 285 Duitse tartaar 10% 170 Uiengehakt half-om-half Ibediening) 25% 285 Gehakte biefstuk 6% 120 Vegetarische mix 8% 160 Vegetarische balletjes 8% 170 Gebraden gehaktballen 21% 270 de korte TGT-datum uiter- aard niet. Wei geldt weer dat ook voorverpakt gehakt zo snel mogelijk moet worden ingevroren. De houdbaarheid van ingevroren vlees is onge- veer drie maanden. De kleur Voedingsmiddelen veranderen soms snel van kleur zodra ze aan de lucht worden blootge- steld. Ook gehakt kan vrij snel verkleuren. Het vlees wordt wat grauw en ziet er minder smakelijk uit. Om het ver kleuren tegen te gaan doet de slager er wat anti-oxydant door. Hierdoor behoudt het vlees z'n frisse kleur. Officieel heet het dat de slager de anti- oxydant 'E 300' toevoegt. E 300 is niets anders dan vita- mine C (ascorbinezuur), een zuur dat in natuurlijke vorm veel in citroenen en sinaasap- pels voorkomt. Het is gden conserveermiddel, omdat de houdbaarheid van het gehakt 2 Theelepels oregano, 4 fijngehakte groene olijven voor een Spaans accent 1 Theelepel fijngehakte groene peperkorrels, 1 theelepel kerriepoeder en 1 eetlepel gewelde rozij- nen voor een pittige, iets zoete smaak 2 Theelepels gewelde nasikruiden en 1 theelepel sam- bal badjak voor een kruidige Indonesische smaak

Allerhande | 1994 | | pagina 47